Foto: Drago Prvulovic / SCANPIX
Var fjärde arbetare klarar inte en oväntad utgift på 8000 kronor, skrev Wanja Lundby-Wedin i gårdagens Aftonbladet.
Vad nu? Har LO helt plötsligt kommit ut för folkkapitalism och sparande? Annars brukar det vara LO:s politiska motståndare som vill att även vanligt folk ska kunna lägga undan åtminstone tillräckligt mycket pengar för att en trasig tvättmaskin inte ska bli en anledning att ta sms-lån.
Men nej, det var förstås inte så Lundby-Wedin menade. För hela artikeln avslutas med att Alliansens Sverige är ett land som ”tvingar människor att själva bygga upp en egen buffert”.
Att jobbskatteavdragen har bidragit till att Lundby-Wedins medlemmar nu kan lägga undan mycket mer i månaden än när hennes socialdemokratiska kamrater styrde är tydligen inget att glädjas åt.





