De kallar sig Jobbgarant AB och ska konkurrera med facket. Det nya företaget är ett av flera som hittat en marknad där det finns efterfrågan. Det kommer att fungera.

Företagets behovsanalys är lika enkel som tidsenligt logisk: Medlemsavgiften går inte till ”politiska bidrag, fackombud eller förhandlingar av kollektivavtal” utan till ”karriär- och trygghetstjänster för enskilda individer på dagens och framtidens arbetsmarknad”.

Tanken är att erbjuda arbetstagare, oavsett branschtillhörighet och anställningsform, allt det facket inte gör.

Företaget ska förutom att erbjuda inkomstförsäkring ge rådgivning och vägledning. Arbetsgivaren ska nå mesta möjliga anställningsbarhet och erbjudas såväl rättshjälp som karriärrådgivning. Jobbgarants garanti består i nytt jobb inom tre månader.