Mycket har sagts om globaliseringens tidevarv. Om möjligheter och hotbilder. Om att anpassa arbetsmarknadspolitiken och låta flitens lampa lysa starkare. Bra så. Attityden att gamla sanningar bör omprövas är helt rätt. Men det är inte globaliseringen som i första hand gör en flexiblare arbetsmarknad angelägen. Porten till arbetsmarknaden måste öppnas för att bryta bidragsberoendets utanförskap och få fler människor i arbete.
En global utbudschock. Det är resultatet av Kinas, Indiens och Östeuropas inträde på världsmarknaden.
I Ekonomisk debatt (1, 2006) förutspår nationalekonomerna Mats Persson och Marian Radetzki att utbudsökningen ska leda till fallande reallöner i västvärlden. Och - om lönerna hålls uppe med konstlade medel - till ökad och bestående arbetslöshet.
Kina har lika många ingenjörer som USA och Europa har tillsammans. Och Indien har fler akademiker än Frankrike har invånare.
Enligt Persson och Radetzki är det bara en tidsfråga innan svenska arbetsgivare rekryterar sin personal från
utlandet.
Men globala framgångar bör uppfattas positivt. Ekonomi är inget nollsummespel. Det är allt annat än självklart att höjd levnadsstandard i Asien ska leda till minskad välfärd i Sverige.
Samtidigt ställer globaliseringen höga krav på god omvandlingsförmåga. Och då ger lönestelhet och stränga arbetsmarknadsregleringar inga pluspoäng.
Oavsett om det handlar om turboglobalisering eller inte är det tid för en flexiblare arbetsmarknad. SVT Faktum rapporterade nyligen att 76 000 akademiker är arbetslösa. För invandrare, yngre och äldre tycks fast jobb förbli en dröm. Alla ska med. Men för socialdemokraterna räknas bara de som redan är ombord. Regeringen ska inte tala om för företagare vilka satsningar de ska göra. Men tänk om de politiskt ansvariga kunde ägna dubbelt så mycket energi åt att förbättra villkoren för entreprenörskap och nyföretagande som man i dag lägger på taktik och fördelningspolitiska utspel.
Ett bra företagsklimat är bra för många fler än företagarna. Och om porten till
arbetsmarknaden öppnas kan utanförskap bytas mot delaktighet och passivitet mot kreativitet. Arbetsgivare får råd att anställa och fler människor känner sig behövda.
Socialstyrelsen rapporterade häromdagen att unga och invandrare är överrepresenterade bland bidragstagarna. Var tionde person i ålder 18-24 lever på socialbidrag. För deras skull behövs en flexiblare arbetsmarknad. Oavsett om turboglobaliseringen är här eller att vänta.
För att ge de unga chansen som nu hålls i utanförskap
Fler kommentarer
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se Läs reglerna i sin helhet






