Det ser mörkt ut inför midsommarhelgen. Det kyliga vädret hotar tydligen jordgubbstillgången och igår rapporterade Göteborgs-Posten att sillburkarna inte innehåller utlovad sillmängd.
Och det stannar inte där. Veckans nyhetsflöde ger vid handen att vi även kan komma att drabbas av utebliven snaps. Det verkar som om det utlovade regnet kommer att vara det enda som påminner oss om att det faktiskt är midsommar!
Så, vad ligger till grund för det elände som hotar ditt och mitt immiga snapsglas?
Den onda kapitalismen? Marknadskrafterna?
Inte alls faktiskt. Det är Systembolagets dotterbolag, alkoholdistributören Lagena, som ställer till det. Eller rättare sagt: det är Lagen om anställningsskydd som är i vägen.
Det fanns en tid innan bemanningsföretagen blev Nisse på Manpower med alla. En tid då de rentav misstänkliggjordes och kallades olagliga arbetsförmedlingar. Under sommarens första veckor har dessa verksamheter återigen hamnat i skottgluggen. Plötsligt är det där med bemanning kontroversiellt igen. Marita Ulvskog hytter med näven åt lettisk bemanning och kallar det människohandel och i Stockholm är det vild strejk – även här på grund av bemanningen. Hur kan det komma sig?
Tja, det är kris och arbetsmarknaden viker. Allting är skakigt. Företagen vågar inte ha för stora kostymer – inte ens ett statligt ägt monopol vågar iklä sig en personalstyrka i extra large . I sådana kärva lägen är bemanningsföretag en räddning i den meningen att de kan fungera som ett kryphål undan Las.
Tiden är mogen att ta den här tjuren vid hornen. En viktig anledning till varför Socialdemokraterna har åtnjutit så starkt förtroende i arbetsmarknadspolitiken trots att de inte har ackompanjerat den med en pigg näringspolitik värd namnet är faktiskt att partiet alltid – oavsett retorik – har värnat de tunga industrier som Sverige har vilat på.
Nu, när vi befinner oss i en kris där fabrikerna går på knäna och där allt fler ser och förstår att vi har en strukturomvandling på halsen är det inte konstigt att opinionen sviker S. Märkliga ting sker. Saab köps av ett företag som de flesta känner som tillverkaren av bilen som miljonärer kör i diket. Ingenting är som det en gång var.
Förmågan att få företagen att våga satsa nytt och framåt genom en uppmuntrande näringspolitik har aldrig varit Socialdemokraternas starkaste profilfråga. I det avseendet har borgerligheten ett försteg, men Moderaterna kan lätt schabbla bort det i sin iver att vara ”nya”.
Jag surfar runt i bloggosfären och ramlar över en liten appell till socialdemokratin hos bloggaren Johan Lundberg (S).
”Arbetsrätten är diskriminerande för unga människor, de är de första som åker ut, de får inga fasta arbeten och de ges inte möjlighet till den start i livet som behövs”, skriver han.
På Newsmill lyfter socialdemokraten Hans Dahlgren samma sak under rubriken ”Sahlin måste våga utmana facket om Las”.
Minsann! Det rör på sig i rörelsen. Okej, det är långt kvar – men ändå. Medan den Moderata partitoppen gör allt i sin makt för att dämpa Lasdebatten, börjar den alltså bubbla fram där den är som mest tabu. Det borde stämma till eftertanke hos exempelvis Per Schlingmann och Sven Otto Littorin.
Tipsa andra
Ledarsidan | Mest lästa
- Efter dödsbuden
- S-statsvetare, V-sociologer och FP-ekonomer
- Inga politiska signaler överträffar signalsubstansens grepp om narkomanen
- Kapitulera inte för statsfeminismen
- Svenska Finland, ett ljusbad för själen
- Lönerna | Den nya arbetarklassen
- Varifrån ska jobben komma?
- Viljestarka gröna mot kunniga blå
- MP har inget att erbjuda borgerliga väljare
- Tillståndet i Kungariket 2010

































