Foto: Leif R Jansson/SCANPIX

Centerpartiet vill inrätta en kunskapsmiljard för skolan. Liknande den kömiljard som ska uppmuntra landsting att korta köerna, vilket också har skett.

Ska man använda ekonomiska styrmedel för att påverka resultaten i skolan kan man grovt sett tänka sig två metoder. Antingen ger man mer pengar till dem det går dåligt för, under antagandet att problemet är resursbrist.

Det är en tveksam strategi, särskilt som tidigare studier visar svaga samband mellan ökade resurser och förbättrade resultat. Det viktiga är hur resurserna används och skolorna styrs. Vilket kan vara en av förklaringarna till att det är möjligt för en friskola att uppnå bättre resultat än en kommunal, och ändå gå med vinst.

Eller så ger man mer pengar till dem det går bra för. En skolmiljard till exempel. Det är åtminstone en strategi som bidrar med rätt drivkrafter – att de som förbättrar resultaten belönas. Även om det paradoxalt nog innebär att de som får pengarna är de som har klarat sig bra utan dem.