Utredningen som i fredags landade på Lars Leijonborgs skrivbord innehåller förslag som borde ha varit genomförda för länge sedan, men som inte är det på grund av socialdemokratins ideologiska skygglappar även på utbildningsområdet.
Men om utredaren professor Dan Brändström nu får som han vill blir statens tilldelning av resurser för utbildning och forskning äntligen beroende av kvaliteten på det studenterna presterar.
En sådan finansieringsmodell ställer helt riktigt väsentligt högre krav på kunskap och ansträngning än de regler som gäller i dag, då anslagsfördelningen enbart styrs av hur många studenter som lyckas kvittera ut en examen. Strunt samma om examinerandet avser genustrams (sådant finns det gott om), en "lättare whiskykurs" eller studier i "kreativ naturkunskap".
För anhängare av såväl den krav- och betygslösa skolan som av ideologistyrd utbildning och forskning, är Brändströms utredning rena rysaren.
Desto roligare då för oss som rankar kunskapskvalitet högt och precis som Brändström gärna ser att kvaliteten och nivån på lärosätenas och studenternas prestationer också blir föremål för regelbundet återkommande utvärderingar. Där förstås bra resultat i riktiga kunskapsämnen måste rankas högre än i ämnen som exempelvis "kriminalromanen - då och nu".
Tänk sedan om utbildnings- och forskningsminister Leijonborg gav någon förslagsvis Högskoleverket i uppdrag att offentliggöra och sprida resultaten över vilka universitet och högskolor som utbildnings- och forskningsmässigt klarar kvalitetskraven, och vilka som inte gör det.
Tala om värdefull information oavsett om man står inför beslutet att börja studera, forska eller bara förkovra sig för sitt höga nöjes skull.
Tipsa andra
Foto: Yvonne Åsell / Svd / SCANPIX
Maria Abrahamsson.
Läs mer
Ledarsidan | Mest lästa
- Valallians leder till borgerlig väckelse
- Dags för en interpellationsminister?
- Kärnkraft är vinnarfrågan
- Platt skatt gynnar den nya ekonomin
- Prestige räddar inte våra soldater
- Vad är svenskarna så rädda för?
- Eddie Meduzas sista ord
- Visst har invandrarkontrakt sina poänger
- Bistånd är bra men mikrolån är ännu bättre
- En Potemkinkuliss


Stockholm 4º


































