Flyttcirkus | För att skapa nya jobb?
Veckans Riksdag & Departement bjuder på rätt spännande läsning. Den förestående tvångsflytten av tjogtalet verk och myndigheter som följer i spåren av regeringens och riksdagens försvarsnedläggelser, kryper allt närmare.
Startskottet går vid årsskiftet. Inom tre år därefter förväntas 1 900 Stockholmsbaserade byråkrater ha ryckt upp sina egna och familjens rötter för att gräva ner dem igen i de av politikerna svikna försvarsorterna Östersund, Arvidsjaur, Visby eller Karlstad/Kristinehamn.
Nedmonteringen av regementen på dessa platser hade mycket lite med sakliga och geostrategiska överväganden att göra, utan syftade till att stampa fram de miljarder som regeringen behövde för att hålla samarbetspartierna v och mp på gott humör.
Ändå är det lätt att se att denna beslutade men ännu inte genomdrivna utlokalisering av verk och myndigheter förmodligen kostar mer än den smakar. Regeringens begärda anslag på en halv miljard kronor har riksdagen klubbat igenom mer eller
mindre på en höft.
Bara Ams och Riksantikvarieämbetet, som på pappret ska flytta 100 respektive 140 anställda till Östersund och Gotland, räknar med en totalkostnad på 170-200 miljoner kronor vardera.
Den som jobbar på Nutek och flyttar med till Östersund, vilket man hoppas att 38 personer ska göra, lockas med 3 000 kronor i sänkt månadshyra under två år samt en fri hemresa varje vecka.
Men buden får nog sockras ännu mer. Fram till dags dato har totalt bara drygt 100 tjänstemän signalerat att de flyttar från sin gamla arbetsort. Däribland Folkhälsoinstitutets generaldirektör Gunnar Ågren. Han chefar över en av statsapparatens allra tyngsta ideologiproducenter och beklagar i R&D att hans institut i och med flytten och kompetenstappet nu tvingas att prioritera. Vilket i hans fall innebär en fokusering på kärnuppgifter som att utöva tillsyn i stället för att som i dag bedriva fanatisk hälsopropaganda för skattebetalarnas pengar.
Ledsen Ågren, men mitt medlidande har du inte.
Besynnerligast av allt är
att regering och riksdag håller fast vid att syftet med det planstyrda påfundet till flyttcirkus är att kompensera för indragna försvarsjobb. Om det vore sant borde såväl statsmakterna som myndighetscheferna hälsa med största tillfredsställelse att så få stockholmare vill flytta med. Så att deras jobb i stället kan gå till de arbetslösa på de nedläggningsdrabbade orterna. Vem vågar ta bladet från munnen och tala om hur det egentligen ligger till?
Tipsa andra
Ledarsidan | Mest lästa
- Valallians leder till borgerlig väckelse
- Dags för en interpellationsminister?
- Kärnkraft är vinnarfrågan
- Platt skatt gynnar den nya ekonomin
- Prestige räddar inte våra soldater
- Stöd våra soldater efter bombattacken
- ÖB borde visa mer respekt för soldaterna
- Vänstern vet inte vad samtal är
- Ni har inte råd att vända dessa väljare ryggen
- Yin och yang, och yada, yada


Stockholm 4º


































