SKYGGLAPPAR | Långt nerdragna
Om bin Ladin bombar London Uttalandet verkar dagsaktuellt, men det fälldes för snart fyra år sedan av Sveriges Televisions korrespondent Erika Bjerström. Hon jobbade vid denna tid på SVT:s Agendaredaktion. Högljudda och argsinta feminister rasade över att bara män visades upp i tv-rutan för att kommentera terrordåden mot USA. Erika Bjerström, själv feminist, gick inte fri från den kritiken. Pressad lät hon lika fullt förstå att om Usama bin Ladin bombade London tänkte hon högaktningsfullt strunta i könsfördelningen på det gäng experter och bedömare som skulle få i uppdrag att kommentera händelsen.
Episoden gjorde sig påmind efter torsdagens terrordåd. Mig skulle det inte förvåna om den där namnlistan över egna favoritkvinnor som Gudrun Schyman skickade till nyhetsredaktionerna i kölvattnet av den 11 september 2001, på nytt dyker upp i e-postlådan. Fast då signerad Feministiskt initiativ.
Genom att ondgöra sig över sådant som mansdominans i tv-rutan kan Fi plocka billiga politiska poäng hos väljare som ännu lever i föreställningen att kvinnor på livets alla samhällsområden är underordnade männen och offer för den s k könsmaktsordningen. Att exempelvis nationell och internationell terroristexpertis till helt övervägande del råkar bestå av just män hör liksom inte hit.
Med de ideologiska skygglapparna nerdragna över både ögon och öron bygger Feministiskt initiativ också sin feministiska världsbild utifrån en märklig, för att inte säga vilseledande, brottsstatistik. Jo, det handlar om de 46 procent svenska kvinnor som enligt den av skattekronor finansierade undersökningen Slagen Dam ska ha utsatts för manligt våld. När Fi upprepade den här uppgiften i tisdags då man presenterade sig för väljarna i Visby, suckade mannen bredvid mig djupt. Han jobbade på SCB och hade så sent som till fjolårets Almedalsvecka sammanställt statistik som visade att den främsta riskgruppen för våld var män mellan 16-24 år. I den gruppen hade 20 procent under 2002-03 utsatts för minst ett fall av våld eller hot. Motsvarande tal för kvinnor (16-84 år) landade på 7,5 procent.
En procentsats som garanterat kommer att användas flitigt som slagträ i feministernas med felaktiga fakta underbyggda jämställdhetsdebatt är våldtäktsstatistiken som Brottsförebyggande rådet levererade i fredags. Antalet våldtäkter som anmäldes under första halvåret i år har ökat med 23 procent jämfört med samma period i fjol. Precis som jag i tidigare artiklar redan har konstaterat menar Brå att denna ökning kan ha sin förklaring i den kraftiga utvidgning av våldtäktsbegreppet som gäller sedan den första april. Trots att antalet grova övergrepp är ungefär konstant så skenar våldtäktsstatistiken i höjden då lindrigare brott som sexuellt utnyttjande nu bedöms som våldtäkt.
"Men det förklarar troligtvis inte hela ökningen", säger Erik Grevholm, chef för enheten för forskning och utveckling vid Brå, i ett pressmeddelande.
Nej, det är klart. Regeringen Perssons förra jämställdhetsminister Margareta Winberg har i sommar lanserat den sensationella
analysen att ju mer jämställda män och kvinnor blir, desto mer ökar mäns våld mot kvinnor. Med den logiken skulle talibanernas Afghanistan ha varit ett av jordens mest jämställda länder.
Tipsa andra
Ledarsidan | Mest lästa
- Kommuner ska inte ha bistånd
- Vad har de emot lärare och metallarbetare?
- Bitna av vampyrernas varmblodiga budskap
- När ska Carl Bildt uppfylla löftet om en rysk ”Medea från Georgien”?
- Op-ed Framgångsrecept
- Valallians leder till borgerlig väckelse
- Kärnkraft är vinnarfrågan
- Nu kan Fredrik Reinfeldt beställa champagnefrukost i stället
- Dags för en interpellationsminister?
- Strängare straff fungerar visst


Stockholm 5º

































