Alva Myrdal var frustrerad. Året var 1944 och kvinnorna var klämda mellan sina potentiella möjligheter och den eviga viljan att vara till lags. Alva ville skapa ett samhälle där kvinnor kunde delta på lika villkor i arbetslivet och där männen skulle dela på hemarbetet. Men många kvinnor verkade mer fokuserade på att behålla midjemåttet, måla fejkstrumpor på benen och försöka upprätthålla skenet som ”riktiga kvinnor”. 80 procent av de gifta kvinnorna var hemmafruar. Inte för att det gjorde dem speciellt glada, depression och kvinno- trötthet var utbredda problem. Å andra sidan ansågs de som faktiskt yrkesarbetade vara något slags märkliga dubbelkönade aliens. Det var vad man på affärsspråk idag skulle kalla en lose-lose-situation:
”Hela kvinnokönet har blivit ett socialt problem. Antingen en kvinna är ung eller gammal, antingen hon är gift eller inte, antingen en hustru arbetar eller inte, så är och förblir hon ett problem för sig själv och för omgivningen”, skrev Alva.
Det har hänt en del sedan dess. De speciella (lägre) kvinnolönerna slopades. P-piller godkändes och abort blev tillåtet. Föräldraförsäkringen infördes. Vi fick en Jämo och lag mot könsdiskriminering i arbetslivet. Kvinno- misshandel faller numera under allmänt åtal. Par som gifter sig kan välja mannens eller kvinnans efternamn. I riksdagen sitter lika många kvinnor som män. Och alla yrken, även inom försvaret, har i flera decennier varit öppna för kvinnor.
Ändå har vi samma ängsliga självbild som förr. Vi kan vara vd:ar, poliser och präster – i våra egna ögon är vi ändå framför allt för tjocka, för rynkiga och för fula.
I veckan kunde man läsa i Aftonbladet om den nya kvinnohypokondrin ageorexi. Det handlar om unga tjejers fixering vid rynkor. En femtedel använder rynkkrämer, visar tidningens nät- undersökning. Trots att de är under 30 år. Lika många kan tänka sig att injicera botox. Nu. I förebyggande syfte. Och 71 procent är rädda för att få gropar i låren.
Okej tjejer, jag har dåliga nyheter. Ni kommer att få både och, både rynkor och celluliter, era rumpor kommer att närma sig jordens mittpunkt och ni kommer aldrig att bli size zero. Hur många burkar av Boots superkräm No 7 ni än köper och hur mycket nervgift och Restylane ni än sprutar in. Förr eller senare kommer de, både rynkorna och lårgroparna och ni kan inte ens påverka när för det är genetiskt betingat.
Det goda är: Varför bry sig? Se er omkring på stan. Hur ser folk ut egentligen? Inte direkt som fotomodeller, eller hur? Men, faktiskt, ganska lyckliga.
Ändå är nästan alla jag känner vackra. Folk man gillar har en tendens att bli det, alldeles oavsett runda magar och ett och annat ålderstecken. Skönhet sitter inte bara i slät hud och regelbundna ansiktsdrag. Den lurar också bakom ett kluckande skratt, en kvicktänkt skalle och omtänksamt sätt.
Det här vet vi allesammans. Men i en värld som pumpar ut det motsatta budskapet måste man ibland nypa sig i armen, ruska om sig själv och bli sin egen motstånds- rörelse.
Kom igen brudar. Upp till kamp. Vägra vara snygg. You’re worth it.
Kom igen brudar – vägra vara snygg
Publicerad: 17 januari 2008, 19.42
Läsarnas kommentarer:
Visar 1 till 3 av 7
Det är synd om människorna
Life is a catwalk...
Alla vill synas, alla vill vinna - varför förneka det. Folk vill visa upp sig, tävla, konkurrera, mäta sig. Somliga gör det med stort fokus på utseendet, andra åker skidor, räknar pengar, köper snygga bilar, skriver böcker, målar tavlor eller blir krönikörer på stora ansedda tidningar. Vi vill på olika sätt förbättra oss, förfina oss och framstå i det vackraste av ljus. Hur kan det göra så ont i människor som bor i Sverige?
Stackars mig , 2008-01-20 10:05
Varför?
Tror ni som censurerade mitt inlägg att världen förändras för att ni vägrar låta mig begagna mig av den gudomliga rätten att yttra sig fritt. Då jag kan svara nej på den frågan. Och tror ni att mitt förakt för er minskar??
Demosthenes , 2008-01-18 22:51
Budskapet är mycket relevant!
Kvinnor lider under sina egna bojor, många måsten och vara snygg! Läser man i Gamla testamentet, så är det ungefär den bilden man får också där av kvinnor. (Hon var tyvärr ofruktsam men mycket vacker) Kvinnoidelaet ligger inte i att agera utan att vara en dekoration. Våga något annat säger jag också!
Men Anna sedan är vi kanske inte så eniga om Alva Myrdals förträfflighet. Jag hade gärna undvikit att lämna mitt barn på dagis innan hon ens var ett år gammal. Det kändes inte som mitt eget behov!
elifas , 2008-01-18 20:52
Visar 1 till 3 av 7
Inga nya kommentarer kan postas
Kommentarer på artiklar kan göras inom 72 timmar efter publicering.
Mer på SvD.se
AVTAL 2010
Foto: tomas oneborg
Varsel om stor strejk
JUST NU | Handels: Total arbetsnedläggelse 1 april. Omfattar bland annat Ikea och H&M. 17
Staket runt Haga slott upprör
”Ytor försvinner”. Byggs för att skydda kronprinsessan Victoria och Daniel Westling i deras nya hem. 62
BARNMAT
Bästa till barnen
Mats-Eric Nilsson: Vällingkulturen är bergfast i Sverige. I Italien är endast hemgjort och pulverfritt gott nog. 1
USA:s sjukvårdsreform
Foto: AP Photo/Charles Dharapak, AP Photo/Pablo Martinez Monsivais
TV: Ja till Obamas reform
INNOVATION | Är nano-partiklar hälsofarliga?
Foto: BASF
Oklara risker med nano-teknik
Ökar kraftigt. Särskilt inom kosmetika – skäl till oro: påminner i sin struktur om asbest. 11





























