Numera har järnvägen problem även på sommaren. Den 30 maj, 25 juni, 13 juli, 19 juli och 30 juli var dagar då tusentals tågresenärer kom fram för sent. Till det kommer alla ”vanliga” förseningar. Trots att Trafikverket arbetar hårt för att hålla trafiken i gång och bygga nytt krävs mer pengar från staten – och besked om det kommer förhoppningsvis i höstens infrastrukturproposition.

Men inför den diskussionen behöver också vi som bygger tåg ta ett större ansvar för att järnvägen ska fungera bättre. I många fall beror störningar i trafiken på att en del av de regiontåg, pendeltåg och den signalutrustning som tagits i bruk i Sverige inte hållit tillräcklig kvalitet eller har försenats. Detta gäller även produkter från oss på Bombardier, som levererar tåg, tunnelbanor, spårvagnar, signalsystem och underhållstjänster och har 2400 medarbetare i Sverige. Det är inte tillräckligt att Ådalsbanan och Botniabanan nu fungerar bättre, att SJ:s nya snabbtåg rullar som de ska eller att Stockholms tunnelbana är en av de mest punktliga i världen.

Därför vill vi på Bombardier sätta ribban högre. Vi siktar mot att ta ett större ansvar gentemot våra kunder, med mer resurser för utprovning, testning, förebyggande underhåll och kundanpassning. Vår framtidsvision är att inom järnvägen, tillsammans med våra kunder och andra partners, införa något liknande det som man inom flygmotorindustrin kallar ”power by the hour”. Kunden betalar alltså bara för de drifttimmar som faktiskt levereras. Om vi som tågtillverkare tar ett mer långtgående ansvar kan vi satsa ännu mer på miljöanpassad design, säkerhet, ergonomi och akustik. En annan fördel är att tågoperatörerna får mer trafik för pengarna eftersom de så kallade livscykelkostnaderna för nya tåg blir lägre.

Att ändra synsätt i en industri som funnits i 150 år tar tid. Men järnvägen spelar en nyckelroll i omställningen till ett hållbart samhälle. Den är helt enkelt värd bättre. Som tillverkare kan vi inte skygga för att också vi måste ta ett utökat ansvar för att tågen kommer fram i tid.

Klas Wåhlberg

vd, Bombardier Transportation Sweden