I november 2010 utsågs för första gången en elbil i konkurrens med konventionella bilar till ”årets bil” i Europa. Det är en stark indikation på att utvecklingen på elbilsområdet går framåt i en rasande takt och att dessa nya miljöbilar på riktigt har potential att kunna konkurrera med konventionella bilar på bred front, men ännu är vi inte där.

Ett bilinköp är ett av de största ekonomiska beslut man tar i livet och när det gäller den nya generationens miljöbilar ligger prislappen än så länge en bra bit över priset på konventionella, icke miljövänliga bilar. Den goda utvecklingen för miljöbilsmarknaden de senaste 10 åren har i mångt och mycket varit en följd av initiativ och tydliga politiska signaler. För en fortsatt god marknadsutveckling behövs det därför både långsiktighet och tydlighet från politiskt håll när det gäller skatter, förmåner och infrastruktur för biogas och laddningsmöjligheter.

Regering och riksdag har ett mål om fossilbränsleoberoende fordonsflotta till 2030, men många frågetecken kvarstår om hur man ska uppnå detta. Branschen, kunderna och miljön kan inte vänta på besked längre, den kräver en långsiktig plan idag, annars riskerar vi att hela den framtida miljöbilsmarknaden går i stå.

I Stockholms stad har vi en stolt tradition av att ha arbetat med miljöbilsintroduktion genom upphandling, fri miljöbilsparkering och dispens från trängselskatten. Just nu arbetar vi med en elbilsupphandling där uppåt 6000 elbilar på sikt ska handlas upp till en rad kommuner och företag. Vi bygger laddstolpar tillsammans med energibolagen och upprättar parkeringsplatser för elbilar i våra parkeringshus. Snart har också kommunfullmäktige antagit en elbilsstrategi som ytterligare växlar upp arbetet med att få fler elbilar på Stockholms gator.

Tyvärr stöter vi på hinder. Statsmakterna har avskaffat möjligheten att ge rabatt till supermiljöbilar i trängselskattesystemet och såväl stadens jurister som experterna på Sveriges Kommuner och Landsting, SKL, gör bedömningen att nya beslut om fri miljöbilsparkering på gatumark är svåra att ta på grund av ett oklart rättsläge. Dessa saker skulle finansministern och infrastrukturministern kunna åtgärda. När det gäller det oklara juridiska läget kring miljöbilsparkeringen har SKL drivit ett krav på förändring utan att få gehör.

Regeringen skulle behöva lägga konkreta förslag som skapar långsiktiga spelregler när det gäller förmånsbeskattning av tjänstebilar. Det är ofta genom att företag leasar eller köper in de nya miljöbilarna med lägst utsläpp som de kommer in på marknaden. Långsiktiga spelregler är också nödvändigt för att få till stånd större investeringar som nya anläggningar och ny infrastruktur till mackar, exempelvis inom biogasbranschen.

Samma långsiktighet behövs även när det gäller förmånsvärdet för miljöbilar, liksom beskattningen av olika drivmedel. Frågan om definitionen av framtidens miljöbilar och hur deras klimatpåverkan beräknas måste också få en lösning. Här måste en rättvis och transparent bedömning av de olika drivmedlen göras så att systemet blir så teknikneutralt som möjligt. För att åstadkomma detta måste man se till fler aspekter än vad som kommer ut ur avgasröret. Det handlar till exempel om i vilken grad svenskarna tankar etanol i sina flexifuelbilar och hur elen som används i elbilarna produceras. Syftet måste vara att uppnå bästa klimatnytta ur ett helhetsperspektiv.

Jag tror att övertygelsen om de nya miljöbilarnas nytta finns hos fler än bara centerpartisterna i regeringen. Redan nu står det klart att det införs en supermiljöbilspremie 2012 vilket är bra men erfarenheterna från introduktionen av första generationens miljöbilar visar att stimulanser som successivt belönar miljöbilsägarna är ännu viktigare än engångspremier. Sverige behöver hitta ”out-of-the-box”-lösningar för dessa stimulanser.

Vi kan till exempel snegla på Norge och deras arbete, där elbilar utöver kraftiga skattelättnader bland annat får framföras i bussfilerna. Detta låter kanske helt främmande för en vän av svensk ordning men det skulle sannolikt göra det mycket attraktivt att köpa en elbil. I Norge har man resonerat kring att elbilar har sina begränsningar i räckvidd och därför är elbilsägarna värda denna typ av förmåner.

För alla som följer klimatdebatten står det klart att förändringar krävs. Centerpartiets syn på miljöpolitiken är att vi inte ska förändra vad vi gör utan hur vi gör det. Därför är en fossiloberoende fordonsflotta en förutsättning för att rädda möjligheten att köra bil i framtiden. Det är också mot den bakgrunden som Centerpartiet är positiva till att bygga exempelvis Förbifart Stockholm.

Alliansen, inte bara Centerpartiet, gick till val 2010 på att förnya bilismen till att bli miljöbilism. Nu är det dags att leverera så att kommuner och städer som Stockholm kan ta kloka beslut som gynnar en miljövänligare transportsystem. Men viktigast av allt, att svenska bilköpare och företag tryggt kan investera i den nya generationens miljöbilar utan att riskera ekonomiska bakslag.

PER ANKERSJÖ (C)

stadsmiljöborgarråd, Stockholms stad