På lördagen begravdes människor som dödades vid fredags demonstration i Syrien. Bilden är tagen av en mobilkamera.
Foto: Stringer/AP
Tusentals människor har demonstrerat runt om i Syrien. Fredagen blev den blodigaste dagen i Syrien sedan demonstrationerna för demokrati inleddes. Enligt uppgift mördades minst 49 människor.![]()
Demokratikämparna får inte lämnas ensamma gentemot en av världens mest brutala arméer.
Kurdo Baksi
Nästan dagligen under sex veckor har människor i Syrien demonstrerat mot det styrande Baath-partiet och president Bashar al-Assad, men varken EU, FN eller någon västerländsk regim har visat solidatitet med Syriens frihets- och demokratitörstande 22 miljoner invånare.
Det är skandal och det är omoraliskt. En regim som dagligen mördar sina medborgare bör väcka protester och bekämpas på alla sätt. Sverige med utrikesminister Carl Bildt i spetsen har intagit en tyst och feg inställning när det gäller massakrerna på förtryckta människor i Syrien. Det är oacceptabelt. Sverige bör genast protestera mot Damaskus-regimen och se till att situation i Syrien hamnar på EU:s agenda.
Det är glädjande att ”demokrativåren” har nått även Syrien men demokratikämparna får inte lämnas ensamma gentemot en av världens mest brutala arméer.
Jag har tagit del av ett hemligt niopunktsdokument där den syriska militära och politiska ledningen kommit överens om hur man skall bekämpa demonstranterna. Nedan följer samtliga nio punkter i svensk översättning:
1. Säkerhetsstyrkorna ska inte visa någon form av barmhärtighet med demonstratenterna.
2. Alla medierepresentanter som bevakar demonstrationerna skall gripas omgående.
3. Damaskus-regimen skall påpeka i alla sina medier att organisatörerna av demonstrationerna är fiender till Syrien såsom saudier, libaneser, sionister och amerikaner.
4. I de samhällen demonstrationer äger rum skall all internettrafik och elektricitet avbrytas.
5. För att inte dra på sig internationell medieuppmärksamhet får säkerhetsstyrkor maximalt mörda 20 demonstranter per demonstrationstillfälle.
6. Bilder på president Bashar al-Assad och syriska flaggor skall delas ut på samtliga arbetsplatser i landet och samtliga anställda skall uppmanas att delta i solidaritetsdemonstrationer för president al-Assad.
7. Unga demonstranter skall hotas att omedelbart gripas för militärtjänstgöring.
8. Säkerhetsstyrkor skall omedelbart lämna de samhällen som de tappar kontrollen över. Regimen skall sända kriminella personer till dessa samhällen.
9. Regimen skall göra allt för att kristna och druser i Syrien skall övertalas att samarbeta med Baath-partiet.
En regim som i förväg faställer antalet mord på demonstranter får agera ostört. Det är skamligt.
Men en sak är säker: Oavsett vilka brutala planer Bashar al-Assad har i sitt huvud har det syriska folket fått nog av Baath-regimen som är en exakt kopia av Saddam Husseins regim i Irak.
Och vi vet hur det gick för Saddam!
KURDO BAKSI
författare och journalist







