Under de senaste dagarna har ett brev till Anders Wejryd blivit känt ifrån ledningen i Church of England. Brevet finns att läsa på Church of Englands hemsida.
De två biskoparna som författat brevet är djupt kritiska till svenska kyrkomötets förväntade beslut, att ändra lära kring äktenskapet. Även vi menar att ett sådant beslut strider mot Bibeln och Kyrkans samlade tradition.
Biskoparna, ifrån ledningen i Church of England, är mycket tydliga med att beslutet inte är förenligt med Bibelns lära och Guds skapelseordning.
Church of England och Svenska kyrkan är förbundna med varandra i Borgågemenskapen. Detta innebär att Svenska kyrkans kyrkomöte inte bör negligera vad de andra kyrkorna i gemenskapen tycker.
Syftet med Borgågemenskapen är att kyrkorna skall komma närmare varandra. Självklart är innebörden i avtalet att i frågor där enighet råder skall samsynen bestå. Ifall en kyrka har för avsikt att ändra i läran där enighet redan finns, bör man naturligtvis övertyga de andra kyrkorna om att den nya läran är grundad i Skriften. Detta har inte skett, Church of England är uppenbart inte övertygad. Man skriver vidare: ”Om vi förestått situationen rätt i Svenska kyrkan är förslaget en rejäl omdefinition av den kristna doktrinen av äktenskap och grundläggande kristen antropologi”.
I tidningen Dagen uttalar sig Anders Lindberg från Svenska Kyrkans ledning, på ett som vi tror sanningsenligt sätt: ” Vid den årliga träffen för Borgågemenskapen nästa år kommer Svenska kyrkan att ta upp frågor som synen på sexualitet”. Men då är det redan försent om kyrkostyrelsen får som den vill, beslutet skall ju fattas vid höstens kyrkomöte. Många frågor infinner sig. Har Svenska kyrkan rätt att gå sin egen väg när ekumeniska partners anser att det strider mot Skriften? Hur kan man få för sig att splittra Kristi kyrka i en fråga där det råder enighet mellan kyrkorna? Har kyrkostyrelsen tänkt igenom de ekumeniska konsekvenserna av sin skrivelse till kyrkomötet? Vi menar att svaret på de frågorna är nej. Kyrkomötet har en skyldighet att uppfylla ingångna avtal.
Uppenbart har inte Svenska kyrkan fullgjort sina skyldigheter enligt Borgåavtalet. Enda möjligheten som Frimodig kyrka ser det är att kyrkostyrelsen drar tillbaka sin skrivelse.
Ifall kyrkostyrelsen inte gör detta återstår enbart en möjlighet, nämligen att kyrkomötet röstar ned kyrkostyrelsens förslag. Men tyvärr tror vi inte att Kyrkomötet har den frimodighet som krävs för detta.
Vi riskerar därför att gå en framtid till mötes, där Svenska kyrkan alltmer isoleras och marginaliseras i förhållande till andra kyrkor.
JAN-ANDERS EKELUND
ordförande Frimodig kyrka
BERIT SIMONSSON
vice ordförande Frimodig kyrka
Frimodig kyrka är en nomineringsgrupp inom Svenska kyrkan och ställer upp i kyrkovalet. Gruppen vill att Svenska kyrkan ska visa en större hängivenhet till Jesus och Bibeln.
Tipsa andra
Fakta
Kommenteringen på den här artikeln har stängts av eftersom tonen i kommentarerna bryter mot SvD.se:s regler.
Brännpunkt | Mest lästa
- Tufft läge för flera länder i EMU
- "Dags för staten att sälja SAS"
- Rättsförakt i mångkulturens namn
- Sprutbyte stoppar inte missbruket
- Sayeds avhandling om sharia är ett pionjärarbete
- ”Vi är redo att riva upp Lavallagen”
- Nu gör vi slut med Bono och U2
- Vårt fokus är innehållet i verksamheten
- Också majoritetskulturen kan gå vilse
- Öppna Sveriges hemliga arkiv

































