Arlanda Express med sina 10 miljoner sittplatser möjlighet att ta emot samtliga 10 miljoner årsresenärer till Arlanda, skriver artikelförfattarna.
Foto: Jan Collsiöö/Scanpix
Arlanda flygplats har i dag två problem att lösa. De höga utsläppen av koldioxid gör att flygtrafiken på flygplatsen kan behöva begränsas på grund av begränsningar i tillstånden. Minst hälften av flygplatsens utsläpp kommer från vägtrafik till och från flygplatsen. För det andra råder det ett överutnyttjande av marktransporter, det är helt enkelt för trångt.
För att lösa problemen med utsläpp och kapacitetsbrist vore det därför rimligt om fler kunde åka kollektivt till Arlanda flygplats.
I dag sker hälften av alla 10 miljoner resor till och från Arlanda med personbil. Flygbussar från olika destinationer fyller en viktig funktion, men självklart bör dagens järnvägsspår från Stockholm Central kunna användas av fler. Fler kollektiva resor minskar vägtrafikens miljöbelastning samtidigt som befintlig järnvägsinfrastruktur används i högre grad. Arlanda Express har redan i dag kapacitet att ta emot 10 miljoner årsresenärer.
Men det finns en liten hake. Arlandabanan är privatägd. Företaget A-train som äger banan har företagsekonomisk vinst som mål, inte samhällsekonomisk vinst eller miljöansvar. Det gör att de inte primärt är intresserade av att få fler att åka tåg, utan huvudsyftet är att maximera vinsten.
Dagens biljettpris på Arlanda Express är så högt att många väljer att istället ta sig dit på annat sätt. Om tågpriserna halverades och dubbelt så många tog tåget skulle A-Train få köra fler turer, anställa mer personal och kanske även införskaffa nya tåg. Ett sänkt biljettpris är därför inte företagsekonomiskt intressant.
Utifrån ett samhällsekonomiskt perspektiv är dock ett sänkt pris oerhört rationellt, eftersom det leder till att fler åker tåg, tillgängligheten ökar och miljöpåverkan minskar. Det hade därför varit lättare att använda sig av en annan prispolitik om Arlandabanan hade tillhört Trafikverket.
Det privatägda Arlandabanan är ett bra exempel som tydliggör att rationella beslut och övervägande av privata intressen inte alltid överensstämmer med samhälleliga mål. Just därför bör järnväg vara statligt ägd och drivas med samhällsekonomisk nytta och miljöskäl som huvudprinciper. Det är ändå därför vi har järnväg. Inte för att en australisk investmentbank som äger A-Train ska göra maximal vinst.
Därför bör staten använda sin option på att köpa in Alandabanan och göra den till en del av Trafikverkets banor. Ägandet bör användas till sänkta priser och ökad turtäthet på Arlanda Express och till att göra det möjligt för fler pendel- och fjärrtåg att stanna på Arlanda.
På så vis skulle såväl problem med trängsel som miljö lösas och hotet om att behöva begränsa flygtrafiken på Arlanda skulle kunna försvinna.
SIV HOLMA
JONAS SJÖSTEDT
Vänsterpartiets ledamöter i trafikutskottet







