En liten by med stenstrand på den grekiska ön Samos.
Foto: Hans T Dahlskog/Scanpix
Vi har alltid varit stolta över vår grekiska bakgrund; havet, maten, danserna, språket och historian. Men vad har den moderna grekiska staten för ”track record” egentligen? Den kan inte sköta sin ekonomi, den kan inte upprätthålla rättssäkerhet i sina domstolar och dess handelsattaché på grekiska ambassaden i Stockholm ger uttryck för en kvinnosyn som är fullständigt skrämmande.
En kvinna uppger att hon har blivit våldtagen, drogad och misshandlad. Hon har dessutom fått skadorna dokumenterade av läkare (Brännpunkt 14/4). Inte nog med att domstolen lägger ner åtalet, kvinnan anmäls dessutom för förtal och begärs utlämnad. Inte nog med att en rättsläkare uttrycker sig kvinnofientligt och rasistiskt om att skandinaviska tjejer kommer till Grekland och har sex för att inkassera pengar från särskilda våldtäktsförsäkringar, utan rättsdokument och massmedier ger uttryck för samma åsikt.
Vi kan inte döma i rättsfallet. Vi kan däremot fördöma de uttalanden som officiella personer gjort liksom den kvinnosyn som grekiska medier ger uttryck för. Det här är inte det Grekland vi är stolta över. Det här tar inte bara ner oss på jorden utan drar en redan tilltufsad självbild rätt ner i rännstenen.
Svenska försäkringsbolag ser inga tendenser till den ”stämningsturism” som rättsläkaren talar (SvD 15/4). Rättsläkaren har sedemera bett den svenska honorärkonsuln på Kreta om ursäkt för sitt fördomsfulla uttalande och den grekiska ambassaden har skickat hem handelsattachén, men skadan är redan skedd.
Att rättssystemet och höga tjänstemän ger uttryck för djupt rasistiska tongångar och ohämmat kvinnoförakt kan inte räddas med vare sig halva eller hela pudlar i elfte timmen. Vi som är svenskgreker och dessutom har svensk livskamrat kan känna oss flerfaldigt förolämpade. Är det så våra landsmän ser på våra fruar, sambos och flickvänner? Är det så de ser på svenskar och är det så de ser på kvinnor?
En officiell ursäkt från ambassadören vore rimlig, men för att hela denna situation ska kunna föra något som helst gott med sig måste en djupgående diskussion ända från regeringsnivå och ner till tavernorna påbörjas om mäns och kvinnors sexuella likaberättigande. En djuplodande offentlig debatt om kvinnosyn och jämställdhet. Vi menar att initiativet för detta måste komma från den grekiska regeringen och det finns ingen tid att förlora.
PETER KJÄLLKVIST
GEORGIOS PAPASPIROPOULOS
LEIF EVAGGELIDIS
HARALAMPOS KARATZAS
svenskgreker
Fler artiklar om fallet Anna:
- 7 dec 2011 Rättegång mot svenska ”Anna”
- 8 jun 2011 Våldtäktsfall blir UD-fråga
- 8 jun 2011 ”Kommer aldrig våga åka dit igen”
- 5 maj 2011 Inga besked från myndigheter
- 30 apr 2011 ”Fråga om rättssäkerhet kvarstår”
- 29 apr 2011 ”Visst kan vi ställa särskilda krav”
- 27 apr 2011 ”Bojkott motverkar sitt syfte”
- 21 apr 2011 ”Bojkotta Grekland som semestermål”
- 20 apr 2011 ”Vi kan avgöra strid om kvinnans kropp”
- 19 apr 2011 ”Maria” låstes in efter våldtäkten i Grekland
- 19 apr 2011 Ytterligheter på våldtäktsskalan
- 19 apr 2011 Experter: Påverkar inte Greklands turism
- 18 apr 2011 ”Förolämpande för oss svenskgreker”
- 16 apr 2011 ”Hoppas att jag får en rättvis prövning”
- 16 apr 2011 Pascalidou: ”Otroligt pinsamt”
- 16 apr 2011 Grekland utreder fallet Anna
- 15 apr 2011 Grekiska attachén fick sparken direkt
- 15 apr 2011 ”Stigmatiserat med våldtäkt i Grekland”
- 14 apr 2011 Svenskor möts av misstro
- 13 apr 2011 ”Grekisk rättsröta ger kalla kårar”
- 13 apr 2011 Polisanmälde våldtäkt i Grekland – åtalas






