Naturskyddsföreningen har i en ny rapport visat att skogsbolag systematiskt bryter mot svensk lagstiftning om naturhänsyn och ofta bryter mot reglerna i certifieringen FSC.

I en replik tycker Skogsindustriernas Mårten Larsson att vår kritik är obegriplig (Brännpunkt 19/5). Vi kan nog inte hjälpa Larsson men för bolagens kunder vill vi berätta att Skogsstyrelsen inte bara pekar på att lagbrott sker så ofta som på vart tredje kalhygge, utan också att brotten, tvärtemot vad Larsson tror, ökar över tid.

Eftersom lagens krav är grunden i skogscertifieringen FSC så blir bolagens kunder lurade, när de betalar extra för en miljöprestation som är inte alls är så stor som påstås.

Det är slående att Larsson inte med en enda bokstav anger vad bolagen tänker göra för att följa svensk lag. Konkreta förslag mot lagbrott hade varit mer klädsamma för en branschorganisation än tom retorik om att skogsägare i grannländer skulle vara ännu sämre.

En sådan inställning från branschen gör ju faktiskt att de markägare som sköter sig – och särskilt de som överträffar lagens krav – systematiskt missgynnas. Och inte blir det bättre av att regeringen under hela mandatperioden passat i frågan om sanktioner mot det svenska illegala svartskogsbruket.

Larsson har dock rätt på en punkt: vi har opinionsbildning på agendan. Utifrån de noggranna inventeringar som våra skogsexperter gör runt om i landet, där vi jämför forskarnas fakta om hotade arter med utfallet på bolagens kalhyggen, ska vi fort sätta berätta om det vi tvingas se.

I förra veckan fotograferade vi sköra tjäderägg i bråten på ett av Stora Ensos hyggen, innan länsstyrelsen på vår uppmaning stoppade avverkningen. Denna vecka anmäler vi Bergvik Skog för brott mot FSC-reglerna på ett hygge i Torsby, där fakta även pekar på nya lagbrott. Nu besöker vi avverkningsanmälda fjällnära naturskogar och inom kort kliver vi ut på SCA:s hyggen.

De bolag som tar lagstadgad och utlovad hänsyn till naturen har allt att vinna på vårt arbete. De som gör mer får gärna våra applåder.

MIKAEL KARLSSON

ordförande

MALIN SAHLIN

skogshandläggare

Naturskyddsföreningen