Integrationsminister Nyamko Sabuni skriver på SvD Brännpunkt 7/10 att tvångsäktenskap måste kriminaliseras. Hon anklagar också den offentligt finansierade vården för att upprätthålla hedersförtrycket genom att till­låta att unga invandrartjejer får genomgå så kallade mödoms­hinneoperationer.

Det är få tjejer som genomgår mödomshinneoperationer i Sverige och de genomförs när tjejen hamnat i en desperat situation och vårdpersonalen ser det som en utväg för att rädda hennes liv. Att tolka detta som ett upprätthållande av hedersförtrycket visar att Nyamko Sabuni saknar kunskaper om hederskulturen.

Innan vi fått besked om hur ­Nyamko Sabuni i praktiken ska förbjuda tvångsäktenskap kan inte jag tolka utspelet som annat än fagra ord.


Även inom andra områden vittnar den borgerliga politiken om en djup okunskap om invandrartjejers situation. Ett exempel är vårdvalet i Stockholms läns landsting.

Många tjejer med invandrarbakgrund som mår dåligt vågar inte söka psykhjälp på grund av familjen. Men att ha lite ont magen och gå till vårdcentralen är ok. En läkare som är införstådd med problemen kan gå vidare och upptäcker då ofta att orsaken till det onda är den press flickan är utsatt för från sin familj till exempel ett tvångsäktenskap.

Om läkaren snabbt kan hänvisa till en psykolog på vårdcentralen är chanserna goda att flickan får hjälp att reda upp sin situation. Det tog oss tid att få förståelse och resurser för detta sätt att ­arbeta, men resultatet efter ett decenniums utvecklingsarbete är ett brett samarbete mellan vårdcentraler, skolor och socialtjänst till stöd för invandrarflickor.

Nu har detta arbete raserats av den borgerliga majoriteten i Stockholms läns landsting, det vill säga av bland andra Nyamko Sabunis partikamrater och det moderata sjukvårdslandstingsrådet Filippa Reinfeldt. Vårdval Stockholm har medfört att vårdcentralerna i de utsatta områdena gjorde sig av med både psykologer och kuratorer för att klara sin ekonomi.

Att en jämställdhetsminister inte kan förstå vilken betydelse samhällets stöd har för unga invandrartjejers frigörelse är för mig en gåta.

Vårdval Stockholm har också öppnat möjligheten att starta etniska och religiösa vårdcentraler. Det här kommer att leda till att de unga invandrartjejernas möjlighet att få vård och hjälp utanför familjens kontroll kommer att försvinna.

Hur kan jämställdhetsminister Nyamko Sabuni med hedern i behåll tala om sitt engagemang mot hedersförtryck när borgarnas politik så uppenbart verkar i en annan riktning?

Genom att ständigt hänvisa till hårdare tag vill hon ge intryck av att hon tar frågan på allvar, men när man ser helhetsbilden av borgerlig politik lyser bristen på engagemang igenom.

Jag kan inte tolka hennes artikel som någonting annat än att folkpartiet i sin desperation går främlingsfientliga krafter till mötes.

Nalin Pekgul, ordförande för det socialdemokratiska kvinnoförbundet