Den ekonomiska krisen håller stora delar av Europa i ett järngrepp. Välfärden faller samman, arbetsrätten luckras upp och fattigdomen breder ut sig. I det här läget är det enda rimliga att satsa på investeringar för att ta sig ur krisen. Men investeringar behövs också i Sverige där massarbetslösheten bitit sig fast på ohållbara nivåer.![]()
Vår gröna investeringsbudget ska enbart omfatta fysiska investeringar. För att statsfinanserna ska vara rigida över tid och hållas under god kontroll föreslår vi också att ett tak för investeringsbudgeten föreslås av regeringen och fastställs av riksdagen.
Ulla Andersson
Vänsterpartiet föreslår en investeringsbudget för grön omställning. På så vi kan vi öka sysselsättningen och göra Sverige grönare samtidigt som vi bidrar till att få fart på den europeiska ekonomin igen.
Den ekonomiska krisen inom eurozonen har utvecklats till en politisk kris för hela EU. Toppmöten och hastigt framtagna krispaket avlöser varandra. Nödlånen till de mest utsatta länderna har villkorats med omfattande krav på besparingar, sänkta löner och uppluckrad arbetsrätt. Detta följs av ökad samordning av den ekonomiska politiken och skärpta budgetregler. Inget av detta åtgärdar dock de strukturella orsakerna till krisen.
Nedskärningspolitiken för med sig minskad tillväxt och ökad arbetslöshet. Det i sin tur leder till statsfinansiella problem och nya krav på besparingar. De flesta borde vid det här laget inse att denna politik nu har nått vägs ände.
Länder som har starka statsfinanser och överskott i bytesbalansen måste ta sitt ansvar och genomföra finanspolitiska stimulanser för att öka efterfrågan i Europa. Här kan Sverige spela en viktig roll som skulle gynna såväl det egna landet som Europa.
Sverige är i stort behov av större infrastruktursatsningar. Det rör sig om investeringar som i sig är kostsamma, men som samhället kommer att kunna dra nytta av i årtionden. Det sätt som budgetlagen är utformad på i dag försvårar genomförandet av större investeringar. I praktiken innebär mer eller mindre att ett infrastrukturprojekt, till exempel att bygga en ny järnvägssträcka, måste finansieras samma år trots att användandet konsumeras över många år. Lite förenklat kan man dra en parallell till privatekonomin – det är sällan köpet ett av hus betalas kontant eftersom det ofta rör sig om mycket pengar och huset kommer att vara till nytta under många år.
I kommuner och landsting används systemet med investeringsbudgetar redan. Den nuvarande budgetlagen medger dock inte detta i statsbudgeten vilket är ett stort hinder för till exempel större infrastruktursatsningar. Vänsterpartiet vill därför att regelverket förändras och föreslår en grön investeringsbudget för grön omställning.
Det skulle leda till minskad arbetslöshet, samtidigt som omställningen till ett grönare Sverige tar fart på allvar. Det är värt att komma igår att vi historiskt sett har genomfört många miljöorienterade investeringar, som fjärrvärme, vattenrening och återvinning. I dag handlar det om att vi behöver investera i järnväg, nya kollektivtrafiklösningar, energieffektiva bostäder och ny miljöteknik.
Vår gröna investeringsbudget ska enbart omfatta fysiska investeringar. För att statsfinanserna ska vara rigida över tid och hållas under god kontroll föreslår vi också att ett tak för investeringsbudgeten föreslås av regeringen och fastställs av riksdagen. Vänsterpartiet vill ha ordning och reda i ekonomin. Förslaget stödjer vår ståndpunkt att de offentliga finanserna ska vara i balans över en konjunkturcykel.
Med dessa förslag menar vi att Sverige genom kloka samhällsnyttiga investeringar skapar goda mjöligheter får hållbar tillväxt i framtiden samtidigt som vi skapar jobb och utveckling i dag och tar vårt internationella ansvar i en djup kris.
ULLA ANDERSSON
ekonomisk politisk talesperson Vänsterpartiet









