Centerpartiet kritiserar Socialdemokraternas politik för att den helt enkelt skulle vara skadlig för Sverige (Brännpunkt 10/10). För varje ny S-ordförande som tillträder posten blir förslagen om skattehöjningar på jobb och företagande allt större. Från Sahlins 16 miljarder, till Juholts 22 miljarder och vidare till Löfvens dryga 30 miljarder.
S lägger enskilda förslag och punktinsatser inom olika bidragssystem och några småposter till näringslivet. Men att ge miljoner står sig slätt när man tar 29,6 miljarder. Det är en dålig affärsplan för Sverige.
Det stora problemet som alla partier har ett ansvar att ta på allvar är den höga ungdomsarbetslösheten, som har hängt kvar sedan 90-talskrisen. Enligt SCB:s aktuella statistik ligger nivån på höga 27,4 procent – mer än dubbelt så hög som Tysklands.
Då är det inte konstigt att ungdomar oroar sig. Enligt en färsk undersökning Centerpartiet har låtit genomföra bland ungdomar i Sverige känner var tredje någon som helt enkelt har gett upp att söka jobb. Det är en ohållbar situation med ohållbara konsekvenser. Men som vi också presenterar i vår rapport ”jag vägrar vänja mig”, finns det hållbara lösningar.
Det handlar bland annat om ett gymnasium och högskola som erbjuder de utbildningar som arbetsmarknaden efterfrågar, och mer samverkan mellan högskolor och arbetsgivare. Därför vill vi införa ett samverkanskriterium när anslag ska fördelas till högskolor. Centerpartiet föreslår också en höjd lärlingspeng, för att fler företag ska ta emot gymnasielärlingar.
Kompetens behöver även väga tyngre än anställningsår i lagstiftningen. Till detta säger Socialdemokraterna nej. Fler fack och arbetsgivare behöver sluta avtal om introduktionslöner. När vi tidigare i år tog upp problemen med höga ingångslöner som bidrar till hög undomsarbetslöshet var kritiken från S och LO hård.
Ett parti som inte kan acceptera det enkla sambandet att kostnaden för att anställa en ungdom måste stå i relation till den – relativt sett – lilla erfarenhet ungdomen har jämte äldre kollegor, kan inte heller knäcka ungdomsarbetslösheten. Detta visar S tydligt när man återigen föreslår höjda arbetsgivaravgifter för unga.
Socialdemokraterna behöver nog välja vilken fot de ska stå på i sin kritik av Centerpartiet. I ett års tid har man kritiserat regeringen för att satsa för lite på investeringar. När Sverige nu för första gången sedan 1800-talet kommer att bygga ny stambana beskrivs det som en eftergift för Centerpartiet. Vi trodde att S också tyckte att mer järnväg skulle vara bra för Sverige.
Vad gäller påståenden om att Centerpartiet skulle ha övergett det finanspolitiska ramverk vi en gång skapade är det lätt att jämföra regeringens finansiella sparande med det som S föreslår: det skiljer en tiondel av en procentenhet. Sverige har ett prognostiserat sparande på 1.7 procent 2015, även med lägre tillväxt än väntat 2013–2014 kommer överskottsmålet att nås. Fredrik Olovsson kan därför vara lugn, vi tar fortsatt ansvar för svensk ekonomi.
PER ÅSLING (C)
ekonomisk-politisk talesperson, ledamot av riksdagens finansutskott









