Vi genomlever en tid av globala ekonomiska utmaningar som inte kan bemötas med halvmesyrer eller isolerade insatser från enskilda länder. Nu måste G20-ländernas ledare vidta djärva, omfattande och samordnade åtgärder som inte bara sparkar igång en återhämtning utan också startar en ny era av ekonomiska åtaganden för att förhindra att en liknande kris någonsin inträffar igen.
Ingen kan förneka vikten av att agera. En kredit- och förtroendekris har svept över gränser, med konsekvenser för alla världens hörn. För första gången på en generation minskar världsekonomin och handeln sjunker. Tusentals miljarder dollar har förlorats, banker har slutat att låna ut och tiotals miljoner människor kommer att förlora sina jobb världen runt. Varje nations välstånd är i fara, liksom regeringars stabilitet och människors överlevnad i de mest sårbara delarna av världen.
En gång för alla har vi fått lära oss att Amerikas ekonomiska framgång är oupplösligt knuten till den globala ekonomin. Det finns ingen skillnad mellan åtgärder som återställer tillväxt innanför våra gränser och åtgärder utomlands som stödjer detta.
Om människor i andra länder inte kan spendera kommer marknaderna att torka ut; vi har redan upplevt det största fallet i USA:s export på nästan fyra decennier, vilket direkt har lett till arbetslöshet i Amerika.
Om vi fortsätter att låta finansinstitutioner världen runt agera vårdslöst och oansvarigt kommer vi att förbli fångna i en cykel av bubblor som spricker. Det är därför som det kommande toppmötet i London är av direkt betydelse för vår återhämtning på hemmaplan.
Mitt budskap är tydligt: USA är berett att leda, och vi uppmanar våra partner att förena sig med oss i en känsla av allvar och ett gemensamt syfte. Det har redan gjorts mycket bra arbete, men mycket mer återstår. Vårt ledarskap baseras på en enkel förutsättning: Vi kommer att agera djärvt för att lyfta USA:s ekonomi ur krisen och reformera vår tillsynsstruktur, åtgärder som kommer att stärkas genom kompletterande åtgärder utomlands.
Genom att vara ett exempel kan USA främja en global återhämtning och skapa förtroende världen över; och om toppmötet i London hjälper oss till ett gemensamt agerande kan vi skapa en säker återhämtning, och framtida kriser kan undvikas.
Vi måste börja med snabba åtgärder för att stimulera tillväxt. USA har redan antagit Lagen om återhämtning och återinvestering (American r ecovery an d r einvestment a ct) – det mest dramatiska försöket att snabbt få fart på sysselsättning och skapa en grund för tillväxt.
Andra G20-medlemmar har också vidtagit statliga stimulansåtgärder och dessa ansträngningar ska vara robusta och pågå tills efterfrågan är tillbaka. Medan vi går framåt bör vi gemensamt främja öppen handel och investeringar, samtidigt som vi står emot protektionism, som skulle fördjupa krisen.
För det andra måste vi återupprätta de krediter som företag och konsumenter är beroende av. På hemmaplan arbetar vi kraftfullt för att stabilisera vårt finansiella system. I detta ingår att göra en ärlig bedömning av våra största bankers balansräkningar. Detta kommer direkt att leda till en utlåning som kan hjälpa amerikaner att köpa varor, bo kvar i sina hem och få sina företag att växa. Detta måste fortsätta att förstärkas av åtgärder från våra G20-partner.
Tillsammans kan vi anamma ett gemensamt regelverk som innebär transparens, ansvarstagande och med fokus på att återupprätta det kreditflöde som är livsviktigt för en växande världsekonomi. G20 kan också, tillsammans med multilaterala institutioner, ställa upp med handelskrediter för att öka export och skapa nya jobb.
För det tredje har vi en ekonomisk, säkerhetsmässig och moralisk förpliktelse att sträcka ut en hand till länder och folk som ställs inför de största riskerna. Om vi vänder dem ryggen kommer deras lidande från den här krisen att bli större, och vår egen återhämtning att försenas eftersom marknaderna för våra varor kommer att krympa ännu mer och ännu fler amerikaner kommer att förlora sina jobb.
G20 bör snabbt avsätta resurser för att stabilisera framväxande marknader, öka Internationella valutafondens (IMF) nödhjälpskapacitet betydligt och hjälpa regionala utvecklingsbanker att öka sin utlåning. Samtidigt kommer Amerika att stöda nya och meningsfulla investeringar i livsmedelssäkerhet som kan hjälpa de fattigaste att klara de svåra tider som kommer.
Även om dessa åtgärder kan hjälpa oss ur krisen kan vi inte nöja oss med att återvända till status quo. Vi måste få ett slut på den vårdslösa spekulationen och spenderandet över våra tillgångar; på de dåliga lånen, banker med för högt risktagande och avsaknaden av en tillsyn som leder till bubblor som oundvikligen spricker.
Bara samordnade internationella åtgärder kan förhindra det oansvariga risktagande som orsakade den här krisen. Det är därför som jag är övertygad om att man måste utnyttja detta tillfälle för att få fram omfattande reformer av vårt regelverk för tillsyn och övervakning.
Alla våra finansinstitutioner – på Wall Street och i hela världen – behöver en stark tillsyn och spelregler som bygger på sunt förnuft. Alla marknader bör ha riktlinjer för stabilitet och en mekanism för öppenhet. Ett starkt regelverk för kapitalkrav ska skydda oss från framtida kriser. Vi måste slå ner på skatteparadis och penningtvätt. Rigorös transparens och ansvar krävs för att motverka missbruk, och det måste vara slut på ersättningar utan tak. Istället för ett lapptäcke av åtgärder som främjar en kapplöpning mot botten måste vi erbjuda klara stimulanser för ett gott uppträdande som främjar en tävling mot toppen.
Jag vet att Amerika bär vår del av ansvaret för den röra som vi alla ställs inför. Men jag vet också att vi inte behöver välja mellan en kaotisk och oförlåtande kapitalism och en förtryckande regeringsstyrd ekonomi. Det är en felaktig frågeställning som varken tjänar vårt eller något annat folk.
Detta G20-möte utgör ett forum för en ny typ av globalt ekonomiskt samarbete. Nu är det dags att arbeta tillsammans för att återupprätta den uthålliga tillväxt som bara kan komma från öppna och stabila marknader som utnyttjar innovation, stödjer företagande och främjar möjligheter.
Världens länder är beroende av varandra. USA är redo att gå med i en global insats till förmån för nya jobb och uthållig tillväxt. Tillsammans kan vi lära en läxa av denna kris och skapa ett välstånd som varar och som håller för 2000-talet.
Barack Obama
USA:s president
Copyright: Global Viewpoint
Översättning: Håkan Forsberg
Tipsa andra
Brännpunkt | Mest lästa
- Tufft läge för flera länder i EMU
- ”Anti-parti” kan stoppa SD
- Stockholm behöver fler skyskrapor
- "Dags för staten att sälja SAS"
- Ultimata krav är ingen framkomlig väg
- Syftet är inte att straffa sjuka
- Vargjakten var disciplinerad
- Stockholm ska växa på rätt sätt
- Vårt fokus är innehållet i verksamheten
- Fler kvinnor behövs i internationella insatser

































