Den hållbara staden planeras för gångtrafik, cykeltrafik, kollektivtrafik och biltrafik – i den ordningen. Detta är sedan länge Miljöpartiets politik för Stockholms trafik- och stadsplanering. I rak motsats till detta driver Moderaterna politik med bilen som dominerande utgångspunkt. Gång-, cykel- och kollektivtrafikanterna får helt enkelt hålla sig på sin kant och vänta – bilen går först.

Nyligen presenterades forskningsöversikten ”Hållbara städer” i Sveriges riksdag. Rapporten har tagits fram blocköverskridande av en politisk styrgrupp utifrån input från experter vid Göteborgs universitet, Linköpings universitet, Beijerinstitutet, KTH samt Chalmers.

Forskningsöversikten har två tydliga slutsatser: ”att planeringen av städer alltid startar med fokus på ordningen gång, cykel, kollektivtrafik och bil” samt ”en prioritering av åtgärder som har synergieffekter med andra samhällsmål och som är kostnadseffektiva (satsningar på kollektivtrafik, gång och cykel)”.

Antingen har Sten Nordin (M) och Ulla Hamilton (M) inte läst rapporten eller så förkastar de forskningen och politiken för en hållbar stad. Oavsett vilket säger det en del om Moderaternas insikter kring vilka utmaningar samhället står inför. Deras 1950-talsvurm för Förbifarten och totala ovilja att ge de hållbara alternativen en chans är tydliga bevis på detta.

Faktum kvarstår – problemen med massbilismen kan inte lösas med ytterligare en motorväg. Som Einstein sa: ”det krävs ett helt nytt sätt att tänka för att lösa de problem vi skapat med det gamla sättet att tänka”.

Stockholm växer vilket ställer nya krav på resandet. Den hållbara staden satsar på klimatsmarta och yteffektiva trafiklösningar. På en tre och en halvmeter bred körbana kan 22 000 personer ta sig fram i spårvagn på en timme. Bara 2000 tar sig fram i bil. Lägg där till att gatuparkeringen för bilar i Stockholms innerstad tar upp cirka 550 000 kvadratmeter.

Trängseln i stockholmstrafiken är en stor utmaning, inte minst arbetspendlingen mellan regionens norra och södra delar. Det är betydligt mer klimat- och yteffektivt att lösa denna utmaning med kollektivtrafik på spår, jämfört med ännu en motorväg. Därför är det Miljöpartiets politik. Moderaterna bortser från forskning och hållbarhet i trafikplaneringen och låter fortsatt massbilismen begränsa Stockholms utveckling.

Istället för att backa in i framtiden med slutna ögon bjuder vi Moderaterna att tänka om. Låt oss enas om den hållbara staden som mål och tillsammans med stockholmarna förverkliga detta.

EMILIA HAGBERG (MP)

gruppledare, Stockholms stad