Mona Sahlin avgår som partiordförande för Socialdemokraterna. Det blev allt mer uppenbart att Sahlin saknade ett tydligt mandat för förnyelse av Socialdemokratin. Hennes avgång aktualiserar och förstärker behovet av en bred och djup fortsatt förnyelseprocess. Många hade nog hoppats på att diskussionen om personfrågorna skulle dröja ytterligare ett tag för att ge utrymme för de viktiga politiska diskussionerna. Tidningarna dagen efter Sahlins avhopp fylldes snabbt av spekulationer om vem som blir hennes efterträdare.

Att partiledaren nu tagit sitt ansvar innebär inte att resterande partistyrelse har erhållit någon form av fribrev. Att sitta i en styrelse, vilken som helst, innebär inte att den enskilde är fri från ansvar. Vi har svårt att se att den övriga partiledningen har haft rollen som drivved de senaste åren. Särskilt i det så mäktiga verkställande utskottet, men självfallet också i partistyrelsen, har alla haft möjlighet och utrymme att påverka. Det senaste, rent ut sagt katastrofala, valresultatet är ett facit som är svårt – eller snarare omöjligt – för en styrelseledamot att svära sig fri ifrån.

Som i alla organisationer finns det även i den socialdemokratiska partiledningen krafter nu som vill stoppa förnyelseprocessen av främst organisationen. En del gör det av nostalgiska skäl, andra för att rädda skinnet på sig självt. Men det finns ingen väg tillbaka till det som har varit om Socialdemokraterna inte har som ambition att dö kvävningsdöden som kraft i svensk och internationell politik. Att inte genomföra en genomgripande förnyelse skulle permanenta Socialdemokraterna som ett parti som har förtroende hos 25–30 procent av väljarna.

Vi accepterar inte att Socialdemokraterna förpassas till ett parti som inte ens en tredjedel av svenskarna röstar på. Undersökningar under våren 2010 gav vid handen att en majoritet av väljarkåren sympatiserade med vår värdegrund och mer än 40 procent kunde tänka sig rösta på vår politik. Som bekant gick det inte den vägen. Men med en ordentlig förnyelseprocess kan Socialdemokraterna nå sin fulla potential och återigen etablera sig som Sveriges största och mest framtidsinriktade politiska parti.

En förnyelse av ledarskapet innebär inte att allt det gamla ska kastas över bord. Partiet är i behov av kontinuitet – men i ärlighetens namn – väljarna har tydligt visat att kontinuiteten har varit alldeles för närvarande i dagens socialdemokrati. Många förväntar sig en förnyelse. Och då krävs att förnyelsen blir starkare än kontinuiteten. Vi anser att det är fullt rimligt att minst hälften av Socialdemokraternas ledarskap bör bytas ut. Att byta ut minst hälften av ledarskapet visar också all beprövad erfarenhet när organisationer går igenom genomgripande förändringsprocesser eller stora bakslag.

För att förnyelsen av ledarskapet skall bli lyckosam krävs en grannlaga analys. Enligt vår uppfattning behöver förnyelsen ha som mål att Socialdemokraterna blir det parti som klarar av framtidens utmaningar, och som en stor del av väljarna kan känna igen sig i och attrahera. Det kan inte fortsätta som det gjort de senaste tio åren att vi attraherar allt färre av de arbetande och att vi i det senaste valet fick 1,8 miljoner röster. Om man tittar på de opinionsundersökningar som gjorts av svenska folkets värderingar bör Socialdemokratin åtminstone kunna nå 2,4 miljoner väljare.

Det finns skäl att för stunden fjärma sig diskussionen om namn och istället fokusera på formella kunskaper, egenskaper, erfarenheter och identifikationsfaktorer i den partiledning som nu ska formas. Allt detta sammantaget formar ledarskapets samlade kompetens.

Av samma skäl finns det goda grunder att avkräva programförklaringar från var och en som idag sitter i partistyrelsen, individuella programförklaringar som ska omfatta just deras visioner och politiska lösningar och hur de vill att dessa skall uppnås. Detta skapar ett underlag för valberedningen och extrakongressen att ta ställning till om dagens enskilde ledamot har förmåga och idéer nog att leda partiet vidare.

Ett parti består av människor och alla dessa människor har unika idéer. Det är knappast någon som saknar idéer i Socialdemokraternas partistyrelse, men frågan är om det är idéer som kan föra Sverige och socialdemokratin framåt. Skulle det visa sig att många i partistyrelsen inte anser sig behöva deklarera en programförklaring skulle det vara allvarligt. Förtroende är inget man sitter av, utan det måste förtjänas. Skulle det istället visa sig att det finns stora brister ledamöternas idéer för framtiden – ja då kan det vara en av förklaringarna till varför vi förlorat två val i rad.

Det är helheten som räknas. Ett politiskt parti med 100000 medlemmar är ingen enmans- eller enkvinnasshow. Nu är det dags att göra en rejäl analys av vilken helhet dagens partiledning representerar – som de facto förlorat två val i rad – och vilken helhetsbild vi måste ha för att attrahera fler väljare och därmed överleva som politisk kraft.

ALEXANDRA EINERSTAM

ANNIKA HÖGBERG

SANDRO WENNBERG

JOHAN WESTERHOLM

samtliga är S-bloggare i nätverket Netroots Öppna kriskommission