Folkpartiets Carl B Hamilton kritiserar de rödgröna för att vi inte vill använda skattemedel för att subventionera svensk vapenexport (SvD.se Brännpunkt 26/8). Samtidigt som han hävdar att säkerhetspolitik och industripolitik inte ska blandas samman är hans huvudsakliga kritik mot oss att de som arbetar inom vapenindustrin riskerar att förlora sina jobb om inte staten går in med exportstöd.

Säkerhetspolitik ska inte vara sysselsättningspolitik. Det är dyrt och ineffektivt. Men det är också destruktivt. Ska svenska staten gå in och stödja någon särskild sektor så ska det vara en konstruktiv sektor som leder oss in i framtiden. Ökad vapenexport är inte en framtidsvision för oss.

Vi satsar till exempel hellre på miljötekniksektorn som växer så det knakar och som skapar jobb samtidigt som den bidrar till att lösa den allt mer akuta klimatkrisen.

Pakistan är just nu i katastroftillstånd. Stora delar av landet ligger under vatten och Röda Korset uppskattar att ofattbara 17 miljoner människor är drabbade av översvämningskatastrofen. Men det som Hamilton oroar sig för är om Pakistan ska fortsätta köpa svensk försvarsmateriel om de rödgröna slopar exportstödet till denna typ av affärer.

Miljöpartiet tycker att både Sverige och Pakistan ska använda pengarna till att undsätta de miljontals människorna som drabbats av denna humanitära katastrof, istället för att lägga dem på vapen.

Vi rödgröna är eniga om att det inte ska vara möjligt att exportera svensk krigsmateriel till länder som grovt kränker de mänskliga rättigheterna. Inte heller till länder som har väpnade oroligheter inom landet. Att sälja krigsmateriel till Pakistan är således uteslutet. Faktum är att export till sådana länder inte är tillåten under dagens lagstiftning, men detta tills trots så är Pakistan ett av de länder som Sverige säljer mest krigsmateriel till.

Vi vill sätta stopp för denna typ av export. Det är helt enkelt djupt omoraliskt. Vi kan inte fördöma brott mot de mänskliga rättigheterna och samtidigt leverera vapensystem till den regimen som begår dessa brott.

Miljöpartiet kommer i regeringsställning konsekvent verka för en utrikes- och säkerhetspolitik för fred, nedrustning och respekt för de mänskliga rättigheterna.

PETER RÅDBERG (MP)

ledamot i riksdagens försvarsutskott