Som framgått på nyhetsplats i SvD den 8/2 blir med all sannolikhet Sveriges förre rikspolischef Björn Eriksson inte nästa chef för EU:s enhet för bedrägeribekämpning - Olaf.
I stället får den sittande Franz-Herman Brüner behålla jobbet.
Under Brüners tid som chef för Olaf har organisationen begått ett skandalöst övergrepp mot en journalist - Hans-Martin Tillack - vid tyska tidningen Stern.

Tidningen hade avslöjat bedrägerier och korruption inom EU. Journalisten Tillack, som fått uppgifterna, utsattes för husrannsakan, mutanklagelser osv.
Den europeiske ombudsmannen (motsvarande Sveriges JO) undersökte fallet.
I ett 15-sidigt yttrande slår EU:s JO fast att Olaf genom grundlösa mutanklagelser gått utöver vad som är acceptabelt och att det utgör ett klart myndighetsmissbruk.

För detta övergrepp är chefen Franz-Herman Brüner den högst ansvarige.
Denne man tycks emellertid bli omvald genom att Tysklands kansler Angela Merkel personligen tagit kontakt med ordföranden José Manuel Barosso för att få
EU-kommissionens välsignelse.
Brüners uppgift är att ansvara för bedrägeribekämpning inom EU.
Accepterar vi stillatigande vad som helst numera?