I en Temo-undersökning som beställts av Adaktusson-redaktionen har 1 032 personer svarat på hur dokumentären ”Ordförande Persson” påverkat deras inställning till den förre statsministern.

21 procent av de tillfrågade uppger att de blivit mer negativa till Persson, bara 6 procent att de blivit mer positiva. 40 procent har inte påverkats i sin uppfattning medan 32 procent inte har sett serien.

Bland dem som skulle rösta borgerligt om det var val i dag tycker 26 procent att de fått en sämre bild av Göran Persson. Men också bland socialdemokratiska sympatisörer är det en hel del, 17 procent, som blivit mer negativa.

Personerna i undersökningen har också fått frågan hur de tror att dokumentären påverkar socialdemokraternas väljarstöd. Varannan person svarar att de inte tror den har någon påverkan. 21 procent tror att programmen minskar stödet för partiet, 12 procent att den leder till ökat stöd.