Gabriel Wikström

Folkpartiets lösning är att skapa en konkurrens mellan generationer om ett fåtal jobb.

Gabriel Wikström

I helgen förväntas Folkpartiets landsmöte fatta beslut om lägre löner och sämre anställningsvillkor för unga. Folkpartiledaren Jan Björklund tycker att det är rimligt med halverade löner för anställda under 26 år. Däremot saknas tillägget där Björklund förklarar hur man som ung ska överleva på en halv lön. Kommer det att erbjudas halverade hyreskostnader, busskort, elavgifter och matpriser? Förslaget är ett hårt slag mot såväl Sveriges unga som mot den svenska modellen.

I Sverige sätts löner i förhandling mellan arbetsmarknadens parter, det vill säga arbetsgivare och fack. Den svenska modellen har i retoriken omhuldats av de borgerliga partierna men nyligen visade Jan Björklund sitt rätta ansikte när han anslöt sig till arbetsgivarorganisationernas krav på sänkta löner och sämre anställningsvillkor för unga.

Två av regeringspartierna, Folkpartiet och Centerpartiet, driver nu en politik för kraftigt sänkta ingångslöner för unga under 26 år och en förlängd provanställningstid från dagens sex månader till ett år. Det är en politik som riskerar att leda till en generell lönedumpning på arbetsmarknaden och som allvarligt skadar fackets förhandlingsposition.

Jag vill här lyfta fram tre viktiga invändningar mot förslaget och fylla några av Jan Björklunds kunskapsluckor:

1. Det finns ingen forskning som visar att lägre ungdomslöner skulle leda till fler jobb för unga.

Det är inte lönekostnaden som i första hand avgör om ett företag vill anställa ny personal, utan det faktiska personalbehovet. Flera granskningar, däribland Riksrevisionens, visar att regeringens experiment med sänkta arbetsgivaravgifter var ett både dyrt och ineffektivt försök att sänka arbetslösheten bland unga. I de ungdomsdominerade branscherna inom detaljhandeln och hotell- och restaurang har andelen unga i åldrarna 18-26 år tvärtom minskat.

2. Sänkta ungdomslöner riskerar att leda till en generell lönedumpning och öppnar upp för extrema låglönemarknader.

Lägstalönerna har en central funktion i den svenska modellen och en avgörande roll för lönestrukturen på arbetsmarknaden. Det finns ett tydligt samband mellan lägstalönerna och lönenivån i hela branschen. Flera internationella jämförelser visar också att de länder som har infört särskilda ungdomslöner har generellt sämre villkor för alla löntagare.

3. Folkpartiets förslag är en diskriminering av unga löntagare.

Hur ställer sig Folkpartiet till sänkta löner för andra grupper som har svårt att ta sig in på arbetsmarknaden? Vill Folkpartiet exempelvis ha särskilda lönenivåer för personer med invandrarbakgrund eller för personer med funktionsnedsättningar? Det är många som av olika skäl diskrimineras i arbetslivet, att acceptera och institutionalisera diskrimineringen är inte rätt väg att gå. Särskilt ironiskt är förslaget mot bakgrund av det lagförslag mot åldersdiskriminering som Folkpartiet själva har drivit igenom.

Jan Björklund talar ofta om vikten av kunskap, men de makroekonomiska grunderna tycks partiledaren ha missat. Lägre löner för dem som redan har det sämst ställt leder till minskad konsumtion av både varor och tjänster, vilket leder till minskad produktion och färre arbetstillfällen. Istället för att bryta den nedåtgående spiralen vill folkpartiet öka takten i den ekonomiska nedförsbacken. Folkpartiets lösning är att skapa en konkurrens mellan generationer om ett fåtal jobb. Vår lösning är att skapa fler arbeten.

SSU efterlyser en aktiv politik för fler jobb. Vi vill se statliga infrastruktursatsningar och ökat bostadsbyggande. Men vi föreslår också riktade insatser mot unga i form av sommarjobbsgaranti i alla kommuner och tidsbegränsade arbeten för unga i vård, skola och omsorg. Genom att återställa den misslyckade satsningen på sänkta arbetsgivaravgifter skulle vi frigöra 14 miljarder kronor, vilket motsvarar ungefär 31 000 heltidsjobb.

Men allra viktigast är satsningen på utbildning. Vi vet att problemet med arbetslöshet är störst hos den grupp unga som saknar gymnasieutbildning och alla ska därför erbjudas ett kunskapslyft som ger gymnasiekompetens. Sverige ska konkurrera med kunskap och inte med låga löner – det leder till tillväxt, trygghet och jämlikhet.

Med Jan Björklund tycks Folkpartiets ha begravt de sista resterna av sitt socialliberala arv. Landsmötet i helgen kommer att avgöra om han har partiet med sig på den nya riktningen högerut.

GABRIEL WIKSTRÖM

förbundsordförande SSU