Demokratins grundbult är att väljarna i fria val utser de personer man vill skall representera dem i de beslutande församlingarna. Efter valet väljer olika partier att bilda olika former av regeringar beroende på hur läget är i den aktuella församlingen.

Grunden för dessa förhandlingar är ideologi, visioner, egna målsättningar med mera. Allt som oftast måste man prioritera och kompromissa då inget parti brukar få egen majoritet av väljarna i valet.

När politiska företrädare försöker blockera enskilda partier så brukar det alltid sluta med att folk anser att de som upprätthåller blockaden beter sig konstigt. Vem mins inte Bengt Westerbergs pinsams agerande i TV soffan efter det att Ny Demokrati kom in i riksdagen. Vi var många som jobbar med det politiska hantverket som skämdes för hans oerhört tramsiga agerande.

Nu försöker alla blockera SD vilket resulterar i den ena pinsamma artikeln efter den andra där det kommer fram att ledande politiker i från både oppositionen och majoriteten samtalar med SD i smyg. När detta ”smygrökande” avslöjas av media, skyller man konsekvent i från sig och hänvisar till den officiella sanningen att inga förhandlingar med SD pågår. Att detta trams skämmer ut hela det politiska systemet samtidigt som det blockerar det vanliga politiska arbetet, bryr man sig föga om i de olika partibunkrarna.

Tyvärr leder denna strategi till mer politikerförakt samtidigt som SD får en offerstatus. I stället för denna misslyckade strategi bör alla traditionella partier göra tvärtom. Låt SD vara med i utkvittningssystemet, förhandla med dem på samma sätt som man förhandlar med alla andra.

Med denna strategi tvingar vi dem att stå för politiska kompromisser precis som alla andra. Vilket gör att de måste börja förklara för sina väljare varför de kompromissar, i dag slipper de att ta ansvar samtidigt som alla andra framstår som pinsamma.

MAGNUS JACOBSSON (KD)

kommunalråd i Uddevalla