Bern hör till en liten och krympande skara som hårdnackat ifrågasätter det som idag är accepterad vetenskap. Forskning av geologer, meteorologer, glaciologer, ekologer, oceanografer etc avfärdar Bern efter en månads djupdykning som ”pseudovetenskap”.
Klimatet är ett komplext system och rymmer därför mycket osäkerhet. På den punkten är vi överens med Bern. Men osäkerheten kan verka i båda riktningar. Ett exempel är de antaganden som gjordes i början av 2000-talet om avsmältningen av polarisen.
Bara det senaste året har observationer visat att avsmältningen går ännu snabbare än vad som tidigare befarades.
Bern menar att det varmare klimatet kan bero på befolkningsexplosionen och vår urbaniserade livsstil, men ger inga vetenskapliga belägg för detta. Han skriver att vi alla har upplevt att det är varmare i Stockholm än på landet. Hur förklarar han avsmältningen av polarisen?
Klimatfrågan är den kanske största utmaning som mänskligheten står inför. Det är därför som vi på tankesmedjan Global Utmaning har klimatet som ett av våra fokusområden.
En höjning av medeltemperaturen med sex grader vid slutet av detta sekel kan inte uteslutas.
Konsekvenserna är helt oöverblickbara och vi tvivlar på att det ens är möjligt att beräkna kostnaderna och vilka som drabbas mest.
Kravet på fullständig säkerhet må låta bestickande. Men att ignorera den samlade vetenskapen i denna fråga är oansvarigt.
Lars Bern är en erfaren företagsledare. Men han är ingen expert på klimatet. När klimatet förändras så lyssnar man på dem som studerar natur och klimat. Annars är risken stor för att man ägnar sig åt – just det – pseudovetenskap.
Kristina Persson
ordförande Global Utmaning
Måns Lönnroth
styrelsemedlem Global Utmaning
Martin Hedberg
meteorolog, Swedish Weather & Climate SWC
Carl von Essen
chef Global Utmaning
Peter Kleen
projektledare Global Utmaning
Jordens uppvärmning är komplex och osäker
På SvD Brännpunkt den 18/11 skriver Lars Bern att han under den senaste månaden har gjort en ”djupdykning” i klimatfrågan (”Växthushypotesen gör oss fattiga”). Bern har då stärkts i sin övertygelse om att jordens uppvärmning inte beror på ökade koldioxidutsläpp.
Fler kommentarer 0
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se







