Ylva Johansson och de rödgröna vill avskaffa jämställdhetsbonusen, barnomsorgspengen och vårdnadsbidraget. Sedan vill de även tvångskvotera föräldraförsäkringen.
Socialdemokraterna vill nämligen vrida tillbaka klockan till ett samhälle där alla måste göra på samma sätt – där ingen får välja. På så sätt vill de styra föräldrarna, så att de inte mot förmodan ”väljer fel”. En likriktningschock väntar med de rödgrönas politik!
I Socialdemokraternas värld är det nämligen fel att kunna välja olika typer av barnomsorg. I Socialdemokraternas värld är det fel att låta föräldrarna själva bestämma hur de vill fördela föräldrapenningen. I Socialdemokraternas värld är det fel att låta föräldrar vara hemma lite längre med sina små barn. Det, om något, är att gå bakåt i tiden.
Valfrihet och mer-tid-för-barnen-reformer är inget för de rödgröna men reformerna görs inte för att tillgodose klåfingriga politiker, utan för småbarnsföräldrar. Hela 84 procent av befolkningen är emot tvångskvotering av föräldraförsäkringen. Enligt flera opinionsundersökningar finns det ett starkt stöd för att vårdnadsbidraget ska finnas kvar och flera undersökningar visar att en majoritet av föräldrarna skulle vilja vara hemma längre med sina små barn.
En berättigad fråga att ställa till socialdemokraterna är varför det ska vara fritt att välja vilket bröd man vill ha eller vilken färg på skorna, men när det kommer till det viktigaste vi har, barnen, så ska man som förälder inte kunna bestämma hur de ska växa upp?
Kristdemokraterna vill modernisera familjepolitiken genom att införa mer valfrihet, flexibilitet och en uppvärdering av föräldraskapet. Samtliga familjepolitiska förslag syftar till att öka familjens handlingsutrymme och för föräldrar att, utifrån sin specifika situation, bestämma vad som är bäst för dem och deras barn. Vi vill flytta makten från politiker till familjen!
Därför vill vi att förskolan ska vara av hög kvalitet med mindre barngrupper, särskilt för de minsta. Vi vill införa en ny barnomsorgsgaranti som innebär att kommunerna måste ersätta föräldrarna om de inte lever upp till sitt åtagande att ge en barnomsorgsplats inom tre månader. Den som vill förlänga föräldraledigheten med sina minsta barn ska kunna få det genom ett höjt vårdnadsbidrag, i alla kommuner. Det är föräldrarna, inte kommunens politiker eller staten, som ska bestämma vilken barnomsorg som passar bäst för barnet. Den barnomsorgspeng som finns, och som de rödgröna vill avskaffa, skapar fler alternativa barnomsorgsformer såsom dagmammor och fritidshem.
Jämställdhetsbonusen ska förenklas så att de som delar mer lika i föräldraförsäkringen får en morot. Vi vill också öka flexibiliteten i föräldraförsäkringen genom ett nej till tvångskvotering, möjlighet för båda föräldrar att ta ut föräldrapenning samtidigt och att ta ut föräldrapenning tills barnet fyller 18 år. Vi vill också skydda den sjukpenninggrundande inkomsten för föräldralediga i 36 månader vilket ökar möjligheten avsevärt för den som vill förlänga föräldraledigheten, inte minst för pappor.
I Socialdemokraternas värld utmålas invandrare som de som är minst kapabla av alla föräldrar att kunna avgöra vad som är bäst för sina egna barn. Det säger mer om Socialdemokraterna än något annat.
Ylva, förklara för de föräldrar som vill välja själva hur de fördelar föräldrapenningen varför de har fel. Förklara för de föräldrar som vill vara hemma lite längre med sina små barn varför de har fel. Förklara för de föräldrar som vill kunna välja olika typer av barnomsorg varför de har fel. Småbarnsföräldrarna kan inte vänta. Väljarna kan inte vänta.
MARIA LARSSON (KD)
första vice partiordförande






