I förra veckan presenterade Broderskapsrörelsen ett utkast till manifest för en kristen vänster på SvD Brännpunkt. Vi utmanade tydligt den kristna högern.

Vi lyfte fram frågor som rör människors utsatthet, hur den borgerliga regeringens politik ökar orättvisorna i Sverige och hur det strider mot vår övertygelse om alla människors rätt till förlåtelse och upprättelse och en ny chans.

Vi lyfte fram migrationsminister Tobias Billströms förslag om att göra det betydligt svårare för familjer att återförenas i Sverige, som vi menar slår hårt mot framför allt barnen. Vi lyfte fram behovet av en ökad religionsdialog, att vi därför har skapat ett nätverk för socialdemokrater med annan tro och som nu även har muslimska medlemmar.

Vi lyfte fram den globala utvecklings-politiken som vi menar har gått i stå och åter-igen bara handlar om biståndet. Vi lyfte fram frågan om Mellan- östern och att dialog med alla parter, inklusive den Hamasledda palestinska regeringen, är den enda vägen till fred.

Vi förespråkade en restriktiv vapenexport, vi försvarade folkrätten och FN:s vålds- monopol.

Slutligen skrev vi om kärlek: ”All kärlek är bra kärlek. Vi stödjer att en kärleksfull och trygg familj kan se ut på många sätt”, och vi ställer oss bakom en könsneutral äktenskapslagstiftning.

Efter allt detta har den kristna högern i Sverige en enda fråga: förordar Broderskapsrörelsen syskonäktenskap och månggifte?

Svaret är enkelt. Det är nej.

I Johannes första brev (1 Joh 4:16) sägs: Gud är kärlek, och den som förblir i kärleken förblir i Gud och Gud i honom.

Kärlek kan aldrig vara fel – kärleken är en del av Gud. Det är omöjligt att tänka sig Gud utan kärlek och kärlek utan Gud.

Därför är all kärlek bra kärlek.

PETER WEIDERUD

ANNA ARDIN

ULF BJERELD