Sverigedemokratisk Ungdom (SDU) är ett av de populäraste ungdomsförbunden i Sverige i dag. En betydande andel av Sveriges ungdomar stödjer oss, något som blev tydligt i samband med skolvalet 2010. Att SDU nekas medlemskap i en organisation som säger sig arbeta utifrån demokratisk grund och för att stärka ungas föreningsliv är inget annat än hyckleri och ett hån mot våra svenska ungdomar.
Gustav JKasselstrand, förbundsordförande, Sverigedemokratisk Ungdom (SDU).
Foto: SDU
Hur kan LSU, som säger sig värna demokratin, neka oss medlemskap samtidigt som man välkomnar organisationer som har en viss trosbekännelse eller etnicitet som krav för medlemskap. Till skillnad från dessa har SDU en öppen medlemsantagning. Den som delar våra åsikter är välkommen att bli medlem.
I och med beslutet att stänga ute SDU kan LSU rimligen inte längre kalla sig partipolitiskt obundna. Att de i sitt idéprogram kritiserar det faktum att unga ofta är exkluderade från ”viktiga arenor och processer” är löjeväckande nu när de själva exkluderar unga.
LSU skriver också att de arbetar för att göra skillnad i ungas vardag. Men faktum är att sedvanlig politisk korrekthet aldrig har gjort skillnad i vårt land. Är det något landets ungdomar är trötta på så är det just statsfinansierade organisationer som gör allt för att organisera minoriteter, medan man motarbetar ungdomar som känner igen sig i SDU:s verklighetsbeskrivning. Att SD blev fjärde största parti i skolvalet bådar gott för SDU.
SDU är på väg att slå nytt medlemsrekord i år. Att vi förvägras tillträde till LSU lär knappast försämra sannolikheten att uppnå det, men beslutet borde lyfta en debatt om organisationen verkligen är en intresseorganisation för landets unga, och huruvida deras agenda stöds av Sveriges skattebetalare.
GUSTAV KASSELSTRAND
förbundsordförande, Sverigedemokratisk Ungdom (SDU)
Avstängd kommentering
Kommenteringsfunktionen på den här artikeln har stängts av eftersom tonen i diskussionen inte var enig med SvD:s regler .







