Grönlands is smälte snabbare än vad den gjort någon gång tidigare under de 30 år man har observerat issmältningen med satellit. Nyheten slog i veckan världens klimatforskare med häpnad. På bara fyra dagar förändrades situationen från att 40 procent av den isbelagda ytan på Grönland smälte till att hela 97 procent smälte. Detta samtidigt som Sveriges utsläpp ökar rekordartat och regeringens enda reaktion på det är att hålla för ögonen och öronen.
Konsekvenserna av issmältningen på Grönland är välkända och katastrofala: Världshaven höjs så att bönders åkrar förstörs när saltvattnet tränger sig på, och hela önationer som Maldiverna riskerar att försvinna i havet. Dessutom drabbas Grönlands befolkning när förutsättningarna för bland annat jakt och fiske förändras dramatiskt. Just den senaste rekordsmältningen kan eventuellt förklaras med ett naturligt fenomen som inträffar ungefär vart 150:e år, men den långsiktiga trenden kan inte förklaras med något annat än klimatförändringar.
Så vad gör den svenska regeringen åt saken? Närapå ingenting. Sveriges utsläpp av växthusgaser ökade det senast uppmätta året med 11 procent. 11 procent! Det i ett läge när utsläppen borde minska kraftigt varje år för att vi ska klara oss undan oåterkalleliga klimatförändringar. För att påverka de internationella klimatförhandlingarna är det viktigaste Sverige kan göra att gå före och minska sina utsläpp. Går vi före och visar att det är möjligt och att det dessutom kan ge oss ett bättre samhälle på köpet, kan vi bli det föredöme världen så desperat behöver. Några av Miljöpartiet de Grönas viktigaste förslag för att minska klimatutsläppen – som en kraftig järnvägsutbyggnad och renoverade bostäder och skolor i miljonprogramsområdena – tillhör också de satsningar som ger flest jobb per satsad skattekrona.
Om vi tittar ut i världen har Sverige ett gyllene läge att stoppa oljeutvinningen i Arktis när vi nu har ordförandeposten i Arktiska rådet. Att flera länder runt Arktis nu girigt sträcker sig efter oljan under havets botten är både tragiskt och urbota dumt. Att vi bränt så mycket olja och kol i världen att Arktis is smälter bort ses alltså inte som en varningsklocka utan som en möjlighet att kunna pumpa upp ännu mer olja. Denna utveckling verkar utrikesminister Carl Bildt inte ha några problem med, för passivitet har hittills varit hans enda svar.
Här har alliansregeringens makttrio – statsminister Reinfeldt, utrikesminister Bildt och finansminister Borg – ett gyllene läge att visa riktigt ansvarstagande för vår framtid. Kommer vi att få se det, eller kommer Sveriges klimatpolitik fortsätta vara nedfrusen samtidigt som Grönlands is smälter?
Björn Lindgren
språkrör Grön Ungdom














