Den humanitära situationen i Gaza var kritisk redan före den 27 december, efter 18 månader av isolering, återkommande palestinsk raketbeskjutning och israeliska attacker. Det rådde redan brist på mat, bränsle och mediciner – hela 75 procent av områdets 1,5 miljoner invånare var beroende av livsmedelsbistånd från FN.
Även om det nu kommer att ta tid att bedöma omfattningen av det mänskliga lidandet och de humanitära behoven, så råder inga tvivel om att de tre veckorna av intensiva israeliska attacker i Gaza har haft förödande humanitära konsekvenser.
1314 människor, varav 412 barn, har dödats.
5300 människor, varav 1855 barn, har sårats.
50 FN-byggnader, de flesta av dem skolor, har skadats.
Efter 22 dagars stridigheter har människor som flytt börjat återvända till sina hem. Men många av dem har inte längre något hem kvar. Uppskattningsvis 15 procent av alla byggnader i Gaza har förstörts.
De humanitära behoven, just nu, uppskattas till hundratals miljoner dollar och kostnaden för den sammanlagda återuppbyggnaden till miljarder dollar. Men uppgiften framför oss är inte bara att tillhandahålla humanitärt bistånd och att bidra till återuppbyggnaden av Gaza. Det handlar också om att ge dess befolkning en värdig tillvaro, ett framåtblickande perspektiv som är realistiskt och positivt. Det är nödvändigt också för att motverka risken för framväxt av extremism och våld.
Som i alla konflikter, är barn och unga bland de mest sårbara. I Gaza är 56 procent, mer än hälften av befolkningen, barn. Det motsvarar 850000 barn i akut behov av ett framtidsperspektiv. Trots att de är vana vid våld och en trängande humanitär situation, har den senaste konflikten medfört nya fasor. Vissa barn har förlorat sina familjemedlemmar och hem och många lider av traumatiska upplevelser.
Tillsammans har vi identifierat 10 centrala steg mot en framtid för barnen i Gaza:
1 : De akuta humanitära behoven måste tillgodoses. Mat, mediciner, bränsle, vatten och sanitet, liksom tak över huvudet till hemlösa måste tillhandahållas. Bostäder måste byggas upp igen. FN bedömer för närvarande skadorna och behoven och en blixtappell för finansiering av akuta behov kommer att presenteras i nästa vecka.
2: Flygplans-, stridsvagns- och artillerigranater som inte exploderat måste röjas och infrastrukturen återuppbyggas. Oexploderad ammunition kan fortsätta att döda och lemlästa människor långt efter avslutade stridigheter. Bristen på byggnadsmaterial har tvingat UNRWA att ställa in byggprojekt värda 93 miljoner dollar sedan juni 2007.
3 : Alla ansträngningar måste göras för att ge barnen en känsla av återgång till normalitet. Program som fokuserar på psykosocialt stöd, ett område där UNRWA, andra FN-aktörer, Sverige och flera enskilda organisationer redan är aktiva, förtjänar extra uppmärksamhet och resurser.
4 : Barnen måste tillbaka till skolan så snart som möjligt. Skolorna i Gaza, varav ungefär hälften drivs av UNRWA, förser normalt 440.000 barn med utbildning. De ger också viktiga rutiner, sociala aktiviteter och en möjlighet för barnen att komma bort från en påfrestande vardag. Undervisningen har redan återupptagits i mer än 200 UNRWA-skolor.
5 : Gazas barn måste få vara barn. Ett mycket framgångsrikt projekt har varit ”Summer Games”. Under de senaste två åren har 200.000 barn och ungdomar deltagit i utbildnings- och fritidsaktiviteter som har hjälpt barnen att komma bort från den stress som fattigdomen och våldet medför. Det är UNRWA:s bestämda avsikt att, trots uppenbara utmaningar, anordna ett liknande program denna sommar.
6 : Internationellt humanitärt bistånd måste samordnas väl. Humanitära aktörer och givare har ett ansvar att undvika onödig duplicering av såväl bedömningar som stöd. FN har en särskild roll att spela i koordineringsarbetet.
7 : Utvecklingssamarbete till stöd för den palestinska regeringens reform- och utvecklingsplan måste fortsätta. Statsbyggnad genom stöd till demokratiska institutioner och rättsväsendet, civila samhället och en hållbar lokal utveckling, kommunala tjänster, tillgång till rent vatten, sanitet och energi, är avgörande för Gazas återhämtning, samt långsiktiga stabilitet och utveckling.
8 : Gazas ekonomiska isolering måste hävas. Gränsövergångarna måste öppnas för personer och varor, inte minst byggnadsmaterial, samtidigt som särskilda åtgärder behövs för att förebygga smuggling av vapen och sprängmedel till Gaza. Ökad import av konsumtionsvaror måste bana väg för import av industrivaror. En livskraftig ekonomi i Gaza är beroende av öppna gränser för såväl export som import.
9 : Vapenvilan måste hållas och stärkas. FN:s säkerhetsrådsresolution 1860 måste implementeras, i alla sina delar.
10 : Det måste bli en återgång till en politisk fredsprocess, som leder till en palestinsk stat. Målet kvarstår: En allomfattande lösning på Mellanösternkonflikten och etablerandet av en självständig palestinsk stat, som lever sida vid sida med Israel i fred och säkerhet.
Trots de svårigheter vi nu står inför och det lidande som konflikten skapar, får vi aldrig förlora detta mål ur sikte. Det är vi skyldiga de palestinska barnen. De har samma rätt som barn i Israel och barn i alla andra delar av världen: nämligen rätten till en framtid utan fruktan, och i fred, säkerhet och värdighet.
Karen
AbuZayd
general- kommissionär
UNRWA
Gunilla Carlsson
biståndsminister









