Efter debattartikeln på SvD Brännpunkt den 21 februari, skriven av Svenska Röda Korsets ordförande Bengt Westerberg och Christer Zettergren om utvisningshotade Hassan Asad, gick jag på kvällen till Ordfronts opinionsmöte i ABF-huset i Stockholm.
Jag berättade där att det politiska läget för terroristbekämpning i Europa har ändrats sedan EU-parlamentet för två veckor sedan antog ett betänkande från det tillfälliga CIA-utskottet. Utskottet har under ett år granskat CIA:s verksamhet i Europa; hemliga flygningar, kidnappningar och Sveriges utvisning av de två asylsökande egyptierna.
EU-parlamentet enades om en rekommendation till alla medlemsstaters regeringar att i enlighet med Europarådets resolution den 6 juni 2006 anta ”en gemensam ståndpunkt som innebär att enbart diplomatiska garantier från tredje länder inte kan accepteras som grund för några bestämmelser om laglig utlämning, när det finns välgrundade skäl för att enskilda riskerar att utsättas för tortyr”.
Alla organisationer och NGO:s (Non-governmental organization) inom området mänskliga rättigheter är överens om att en terrormisstänkt som utvisas till Jordanien riskerar tortyr. Det finns en uppenbar risk för att Hassan Asad hamnar i stora svårigheter vid ett svenskt utlämnande.
EU-parlamentet har också i det svenska ärendet om egyptiernas utvisning påtalat att ingen överklagan var möjlig (punkt 99). Dessutom har parlamentet enats om att personer som blir illa behandlade och kränkta ska erhålla kompensation och upprättelse.
Att världen fick panik efter den 11 september kan man med facit i handen förstå. Men att den svenska borgerliga regeringen nu riskerar att upprepa det beslut som ledde till allvarliga kränkningar av egyptierna är obegripligt.
Som socialdemokrat har jag varit aktiv i CIA-utskottet i ett år och kritiserat den svenska socialdemokratiska regeringen för hanteringen av det egyptiska ärendet.
Därför kan jag också vädja till nuvarande regering att tänka om. Låt migrationsöverdomstolen och Hassan Asads advokat få tillgång till alla handlingar i ärendet och ge Asad en objektiv rättegång.
Jag vet att den konservativa gruppen i EU-parlamentet röstade emot rapporten och de svenska moderaterna och en kristdemokrat la ner sina röster. Men nu handlar det om Sveriges anseende som försvarare av mänskliga rättigheter och att nu leva upp till det du Tobias Billström och andra i regeringen säger om att EU måste bli en naturlig del av svensk politik.
Då krävs det att ni också lyssnar på och följer viktiga signaler från EU.
Inger Segelström
EU-parlamentariker (s), verksam i CIA-utskottet, utskottet för mänskliga rättigheter samt utrikesutskottet.
Följ EU:s råd om nej till utvisning
Inlägg | Terroristanklagade Hassan Asad
Fler kommentarer 0
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se Läs reglerna i sin helhet






