En undersökning som Svenska Dagbladet gjort visar att nästan var sjätte tonårstjej i Stockholm dagligen äter värktabletter som Alvedon, Ipren och Panodil. Med anledning av granskningen höjs röster om att införa 18-årsgräns på apotek.
Effekterna av avregleringen av apoteksmarknaden diskuteras. Men den viktigaste frågan att lyfta är varken nya försäljningsrestriktioner eller tillgängligheten av läkemedel, utan orsaken till att det är så vanligt att ungdomar överanvänder receptfria värktabletter. Varför upplever så många unga tjejer att de behöver ta huvudvärkstabletter på daglig basis?
Det är uppenbart att en ung människa som överdoserar eller kontinuerligt använder värktabletter har ett behov som rör den fysiska eller psykiska hälsan. När sådana verkliga hälsobehov ligger till grund för överanvändningen kan man fråga sig om lämplig vård inte funnits tillgänglig eller erbjudits.
Det finns en risk att värktabletterna i sig ses som problemet och att minskningen av användningen bland unga blir det resultat som eftersträvas. Därför är det angeläget att betona att ungas hälsobehov är det centrala som måste mötas.
Överanvändningen av receptfria läkemedel är ett uttryck för och ett resultat av ouppfyllda vård- behov hos unga människor. Unga måste få hjälp och vård för sina hälsoproblem och det som orsakar överanvändningen av värk- tabletter måste adresseras.
En annan viktig aspekt är behovet av att öka ungas förståelse för hur värktabletter fungerar, vilka biverkningar som finns och hur det är lämpligt att använda dem.
Unga själva behöver få kunskap så de kan avgöra när det är klokt att ta en värktablett och när det är bättre att söka annan hjälp för sin huvudvärk, smärta, eller vad det nu kan vara.
Informationen till unga måste därför innehållsmässigt förbättras, spridningen av informationen behöver samordnas och ansvaret för informationsgivningen måste tydliggöras. Alla unga ska ha möjligheten att fatta medvetna beslut kring sin hälsa.
REBECCA SÖDERSTRÖM
ordförande Reacta
Fotnot: Reacta är en obunden, ideell ungdomsorganisation som samlar unga som driver olika hälsofrågor.
Läs fler artiklar ur SvD:s granskning om receptfria läkemedel:
- 31 dec 2010 Riksdagen tar upp tablettförsäljningen
- 31 dec 2010 Sveriges apoteksförening upprörs över slarv med läkemedelsförsäljning
- 29 dec 2010 ”Paracetamol hade inte godkänts i dag”
- 29 dec 2010 Levern sämre efter sex dagar
- 28 dec 2010 58 av 100 butiker bryter mot lagen
- 28 dec 2010 ”Det vi ser nu är bara början”
- 27 dec 2010 Tonårstjejer använder värktabletter mot allt
- 27 dec 2010 Värktabletter vanligast när unga tar överdoser
- 27 dec 2010 Danmark skärper sina åldersregler
- 27 dec 2010 Nej till 18-årsgräns på apoteken
- 27 dec 2010 Oppositionen kräver hårdare tillsyn av läkemedelsförsäljningen
- 28 dec 2010 Därför granskar SvD pillrets pris
- 26 dec 2010 Ökad tillgång dygnet runt
- Testa dig själv Vad kan du om värktabletter?






