Erik Lakomaa skriver att jag påstår att det är en orsak, valfriheten och konkurrensen mellan skolor, som har orsakat de sjunkande resultaten i svensk skola. Men var i min artikel står det? Jag påstår tvärtom att: ”Orsakerna är flera, men valfriheten och förekomsten av vinstdrivande skolbolag är en faktor som medverkar till nedgången.”![]()
De tre storstäderna måste ses tillsammans med gruppen förortskommuner.
Sten Svensson
Lakomaa hävdar att ”förekomsten av fristående skolor istället har positiva effekter, både för de elever som valt att gå på en fristående skola och för de elever som valt en kommunal skola”.
Som stöd anför han Bergströms och Sandströms rapport Konkurrens bildar skola – en ESO-rapport om friskolornas betydelse för de kommunala skolorna, från 2001. Det är den enda rapport som hävdat att etableringen av fristående skolor har dessa positiva effekter både för eleverna i de fristående skolorna och för eleverna i de kommunala. Därför väckte den stor uppmärksamhet när den presenterades och den utsattes för en mycket hård kritik. Sören Wibe kritiserade rapporten i Ekonomisk Debatt nr 3. 2002 och menade att den innehöll så allvarliga metodfel att man inte kunde dra några slutsatser från den.
När jag intervjuade Bergström 2010 valde han att betona att de fristående skolorna inte har någon negativ inverkan på de kommunala skolorna. Det är rapportens huvudresultat, sade han.
Lakomaa anför också att de fristående skolorna har bättre resultat. Det stämmer, men korrigerar man för att eleverna i de fristående skolorna har en större andel föräldrar med högre utbildningsbakgrund försvinner dessa resultatskillnader.
När Lakomaa ska kommentera skolans likvärdighet hänvisar han till Skolverksrapporten Likvärdig utbildning i svensk grundskola och pekar på att i storstäderna Stockholm, Göteborg och Malmö har mellanskolvariationen (skillnader i betygens meritvärde mellan skolor) legat still under 2000-talet. Sedan skriver han: ”Samtidigt har den ökat i kommungrupper med en betydligt lägre andel elever i fristående skolor”. Detta skulle vara ett bevis för att det inte är förekomsten av fristående skolor som ökar mellanskolsvariationen.
Men det är kategorierna ”Förortskommuner” och ”Större städer” som har ökat mest. De större städerna, har nästan fördubblats sin mellanskolvariation under 2000-talet och förorterna ligger inte långt efter. Även i kommuner med mer än 25000 invånare har mellanskolvariationen ökat, men mer måttligt. För de mindre kommunerna i glesbygden som ingår i gruppen övriga, finns däremot ingen ökning utan de har legat still på en låg nivå.
Det innebär att i de kommuner där den stora tillväxten av fristående skolor har skett under 2000-talet, där har också mellanskolvariationen ökat som mest, medan de kommuner som har få eller inga fristående skolor har legat still. Det visar, tvärt emot vad Lakomaa hävdar, på ett tydligt samband mellan förekomsten av fristående skolor och en ökad mellanskolvariation.
Att inte någon ökning av mellanskolvariationen skett i de tre storstäderna kan bero på att de redan ligger mycket högt, mer än dubbelt så högt som de större städerna. De tre storstäderna måste också ses tillsammans med gruppen förortskommuner eftersom de till viss del har ett gemensamt elevunderlag. Läggs båda dessa grupper samman har en ökning skett även i de tre storstadsregionerna.
Även Skolverket gör en helt annan analys än Lakomaa:
”De kraftiga förändringar som syns i den nationella statistiken har alltså inte lämnat spår i hela landet. Fortfarande finns det en stor grupp elever som bor och undervisas i kommuner som inte är präglade av växande resultatskillnader mellan skolor. Det är troligt att etableringen av fristående skolor och möjligheten att välja en annan kommunal skola har varit begränsad i dessa kommuner. Detta indikerar i sin tur ett samband mellan valfrihetsreformerna och de ökade resultatskillnaderna mellan skolor.” Likvärdig utbildning i svensk grundskola. Skolverket 2012.
STEN SVENSSON
skoldebattör
Missa inte Brännpunkts debattserie:
- ti 7 maj ”Valfriheten hotas om Miljöpartiet byter fot”
- må 6 maj ”MP måste säga nej till vinster i skolan”
- to 25 apr ”Skolan klarar sig utan vinstföretag”
- fr 19 apr ”Vinstförbud skulle få skolor att stänga”
- må 15 apr ”Forskarvärlden enig om vinster i vården”
- lö 13 apr ”Ska skolans väg likna finansbranschens?”
- fr 12 apr ”Konkurser är inte första valet”
- fr 12 apr ”Vinklat när privat vård döms ut”
- to 11 apr ”Vinstnivåerna borde bli till en ickefråga”
- on 10 apr ”Skolans utveckling är extrem”
- ti 9 apr ”Sämre kvalitet i vård med vinst”
- må 8 apr ”Låt bra skolor slå ut de dåliga”
- fr 5 apr ”Vinstuttag ökar visst segregationen”
- on 3 apr ”Finska skolundret har stor valfrihet”
- må 1 apr ”Kräv att skolbolagen stryper vinstutdelning”
- lö 30 mar ”Skolval minskar bostadssegregationen”
- on 27 mar ”Även de svagaste har rätt att göra fria val”
- on 27 mar ”Vinstförbud dödskyss mot småföretagen”
- on 27 mar ”Sätt stopp för vinstuttag i skolan”
- lö 23 mar ”Valfrihet hjälper inte döende”
- fr 8 mar ”Myt att privatisering ger mer jämställdhet”
- må 18 feb ”Viktigast att se över hur pengarna tjänas”
- 16 dec 2012 ”Vinst inte liktydigt med valfrihet”
- 10 dec 2012 ”Mer mångfald krävs för en bättre välfärd”
- 23 nov 2012 ”Dags för en regional äldrepeng”
- 14 nov 2012 ”Det går att sätta stopp för vinstslöseriet”
- 10 nov 2012 ”Kvalitet är den avgörande frågan”
- 9 nov 2012 ”Det krävs borgerlig insikt”
- 25 okt 2012 ”Stora företag gynnas när vinst begränsas”
- 23 okt 2012 ”Konkurrens driver på utvecklingen”
- 19 okt 2012 ”Vinstintresse skapar fel drivkraft i vården”
- 17 okt 2012 ”Etisk plattform behövs i vården”
- 17 okt 2012 ”Det krävs reformer för att säkra kvalitet”
- 15 okt 2012 ”SSU föreslår ett systemskifte”
- 12 okt 2012 ”Förakt för rätten att själv få välja”
- 11 okt 2012 ”Så vill vi begränsa vinsterna i välfärden”
- 20 sep 2012 ”Välfärdens företag riskerar att strypas”
- 18 sep 2012 ”Vi vill inte bidra till skatteflykt”
- 20 jun 2012 ”Vinster urholkar välfärden”
- 18 jun 2012 ”Även äldre ska ha rätt att välja”
- 15 jun 2012 ”Med slopad valfrihet kan bara rika välja”
- 14 jun 2012 ”Skolan ska inte vara experimentverkstad”
- 13 jun 2012 ”Skolorna är ingen marknad”
- 12 jun 2012 ”Valfrihet har ett pris”
- 11 jun 2012 ”Friskolor har ökat skillnaderna”
- 11 jun 2012 ”Tvinga inte fram privat omsorg”
- 10 jun 2012 ”Vinstförbud vore ett misstag”
- 8 jun 2012 ”Vinstförbud en avgörande fråga”
- 7 jun 2012 ”Sämre resultat är inte friskolornas fel”
- 7 jun 2012 ”Fria skolvalet sänker resultaten”
- 6 jun 2012 ”Olyckligt MP- förslag”
- 5 jun 2012 ”De idéburna behöver utvecklas”
- 4 jun 2012 ”Vinsten får aldrig vara syftet”
- 2 jun 2012 ”Vi behöver ta fram bättre regler”
- 1 jun 2012 ”Behoven bör styra”
- 1 jun 2012 ”Vinst skapar drivkraft till förbättringar”
- 28 maj 2012 ”Avsluta kriget om vinster i välfärden”









