På SvD Brännpunkt 20/10 kritiserar Svante Cornell min text ”Erkänn och fördöm folkmordet”. Cornell menar att det är föga liberalt att stödja den nya franska lagen som förbjuder ett förnekande av folkmordet på armenier under första världskriget.
Jag instämmer med Cornell. Jag har heller aldrig försvarat den franska nya lagen.

Jag argumenterar för två saker. För det första bör Sveriges riksdag erkänna folkmordet på armenierna och assyrierna/syrianerna/kaldéerna som ägde rum under det osmanska rikets sista år under första världskriget.
För det andra bör utrikesminister Carl Bildt (m) och EU-minister Cecilia Malmström (fp) inta tydliga positioner gentemot Turkiet i frågor om de mänskliga rättigheterna.
Cornell hävdar att debatten om känsliga historiska frågor har blivit allt mer öppen i Turkiet. Varför drogs i så fall Pamuk inför domstol för sina uttalanden?
Varför har Turkiet inte ändrat de paragrafer i straffbalken som används för att dra kritiker inför domstol, anklagade för att ”förolämpa den turkiska identiteten”.

Häromåret lät Turkiet ändra flera hundra år gamla latinska namn på djur och växter för att regionala hänvisningar till Armenien och Kurdistan inte får finnas.
Svante Cornell anser att jag ”använder mig av Orhan Pamuks Nobelpris till att ta upp frågan om huruvida massakrerna på armenier 1915 utgjorde ett folkmord”.

Dessa formuleringar reser frågan om Cornell själv erkänner folkmordet på en miljon armenier och en halv miljon assyrier/syrianer.
En orsak kan vara Cornells och hans företags intressen i regionen, där han bland annat deltagit i projekt i anslutning till pipelinebygget Baku-Tbilisi-Ceyhan från Kaspiska havet till Medelhavet.

På Cornells hemsida www.cornellcaspian.com/bakcey kan besökaren beskåda bilder där Cornell poserar med turkiskt gendarmeri och Azerbajdzjans förre ledare Heydar Aliyev, som tog makten
i samband med militärkuppen 1992 och tillskansade sig 99 procent av rösterna i det riggade valet året därpå.
Aliyev anser att Cornell är en ”hjälte” och ”stor politiker”, meddelas det på hemsidan.

Dessa intressen och allianser ska inte bortses ifrån när Cornells inställning till folkmordet på armenier och assyrier/syrianer/kaldéer diskuteras.

Fredrik Malm
riksdagsledamot (fp)