Idag avslöjade SVT att Sverige som enda land i EU röstade emot utökade sanktioner mot Syrien. Det här är bara ett av många ofattbara utrikespolitiska beslut som har fattats under ledning av utrikesminister Carl Bildt. I Etiopien fängslades nyligen två svenska journalister för terrorism när de granskade ett inbördeskrig med kopplingar till Lundin Oil – utan reaktioner från utrikesdepartementet. Palestina tog ett stort steg för en tvåstatslösning genom att ansöka om medlemskap i bland annat Unesco – Sverige är ett av få länder som röstar nej. Omvärlden har kämpat intensivt för ett avskaffande av klustervapen – Sverige vill gå tillbaka i utvecklingen och legitimera länders användande av dessa vapen. Med Carl Bildt som utrikesminister håller den svenska utrikespolitiken på att devalveras till ekonomiska intressen.![]()
Är verkligen det svenska exportintresset större än alla människors rätt fred, frihet och demokrati?
Mattias Kristenson och Gabriel Wikström
I utrikespolitiken har Moderaternas misstro till det politiska verktyget varit extra tydligt. I en rad frågor har man totalt negligerat svenska intressen och vänt ryggen åt andra länders strävan efter demokrati, fred och frihet.
Allra tydligast blev det idag när det kom fram att Sverige ensamt bromsade skarpare sanktioner för övervakningsutrustning mot den syriska diktaturen. Det är inte värdigt ett land som Sverige, som har en lång tradition av att kämpa för alla människors fred och frihet, att hänsynslöst ge det syriska folket kalla handen.
Om uppgifterna stämmer att den svenska hållningen beror på ekonomiska intressen i landet är det en skandal som måste utredas. Vi kan konstatera att sanktionerna hade slagit hårt mot Ericson som i nuläget säljer övervakningsutrustning till den syriska regimen. På så sätt har Sverige stora exportintressen till Syrien. När till och med USA har hårdare exportrestriktioner mot Syrien är det svårt att veta hur man ska tolka den svenska regeringens agerande. Är verkligen det svenska exportintresset större än alla människors rätt fred, frihet och demokrati?
På våra internationella resor möter vi fortfarande människor som håller Sverige högt, och med rätta känner vi oss ofta stolta över vad vårt lands företrädare historiskt har åstadkommit längst fram på barrikaderna för fred, frihet och demokrati. Men nu håller hela förtroendet och trovärdigheten i svensk utrikes- och säkerhetspolitik på att raseras med Moderaterna och Carl Bildt i spetsen.
På punkt efter punkt har den svenska utrikespolitiken reducerats till ekonomiska handelsförbindelser och tyst diplomati.
Höstens incidenter med utrikesminister Carl Bildt får oss att skämmas. Sverige förtjänar en utrikespolitik där vi tar en aktiv roll i kampen för alla människors fred och frihet. Om SVT:s uppgifter stämmer måste Fredrik Reinfeldt ta verkligt ansvar och begära sin utrikesministers avgång.
GABRIEL WIKSTRÖM
förbundsordförande för SSU
MATTIAS KRISTENSON
ansvarig för freds- och säkerhetsfrågor för SSU






