Det var inte länge sedan media dominerades av fågelinfluensan, men om denna hörs nu inte ett pip medan man kan förmoda glada grymtningar från läkemedelsjättar som Glaxo som redan fått betalt av svenska staten trots att man köpt grisen i säcken. Ingen vet hur bra skyddseffekten blir med det nya vaccinet eftersom det inte finns några tillförlitliga tester på det innan vaccineringen och epidemin kommit igång.
En annan sak som medierna och smittskyddsinstituten inte tagit upp är de eventuella biverkningarna med detta nya vaccin.
Ger man sig in på en monumental massvaccinering av det här slaget mot vad som i de allra flesta fallen förefaller vara en lindrig och snabbt övergående infektion så bör man vara säker på att vaccinet inte har några allvarliga biverkningar, även mycket sällsynta sådana. Gäller vaccinet en allvarlig sjukdom kan toleransen mot vaccinbiverkningarna vara högre.
Vid det förra vaccinet mot det influensavirus som på 1970-talet kom huvudsakligen från svin var biverkningarna av vaccinet visserligen sällsynta men allvarliga (bland annat långvariga förlamningar) och sådant är inte lätt att förutse med ett nytt vaccin.
Ytterligare en tveksamhet är om man nu lägger ner tillverkningen av det vanliga säsongvaccinet som innehåller de tre föregående, ännu cirkulerande virusstammarna. Fortfarande insjuknar omkring fem miljoner människor i en svårare variant av dessa influensavirus och omkring tio procent av dessa dör, av dem flera hundra i Sverige. Skall de lämnas i sticket nu?
Vaccination är medicinens mest framgångrika insats för mänskligheten hittills och det vaccin som framställdes redan i slutet av 1700-talet, det mot den genom vaccinet utrotade vanställande och dödliga infektionen smittkoppor toppar den ligan följt av den näst intill utrotade barnförlamningen med poliovaccinerna.
Men när nu influensavaccinationen huvudsakligen motiveras av den ekonomiska effekt infektionen skulle få mot industri och konsumtionssamhället så finns det all anledning att skärskåda insatsen där många intressen finns som driver processen, var och en med sina egna motiv.
SVEN BRITTON
poliklinikläkare
Tipsa andra
Fler artiklar om influensan
- Influensan bingo för vaccinjättar
- Vilken roll spelar läkemedelsbolagen?
- 22-åringen skickades hem
- Dålig beredskap hos myndigheter
- Perspektiv: Basfakta glöms i pandemilarmet
- Regeringen skjuter inte till pengar
- Dyr slutnota för landstingen
- Pressträff om svininfluensan
- Gothia-spelare smittad av svininfluensa
- Gravida och sjuka får förtur
- ”Vaccinet beställt med ordentlig marginal”
- Massvaccinering i höst
- Över 400 000 väntas få svininfluensa
- Hela Sverige ska vaccineras mot svininfluensan
- Svenska svårt sjuk i svininfluensan
- KI: Svininfluensan sänker tillväxten
- Fler fall av influensa i Gothia Cup
- Utred biverkningarna av influensavaccin
- 22-åring vårdas i respirator
- Influensavaccin ännu bara för vuxna
- Vården laddar för ökat tryck
- Livshotande för influensasmittad 22-åring
- Löspuff: Livshotande för influensasmittad 22-åring
Brännpunkt | Mest lästa
- Övertro på engelskans betydelse
- [FAKTA]
- Otrygga anställningar gör unga arbetslösa
- Ge alla elever samma språkstart
- EU:s ledarskap har visat vägen
- Är kolesterol en riskfaktor?
- Barns rättigheter - vuxnas ansvar
- Fagerström ser inte klimatutmaningen
- Låg utbildning fördubblar risken att dö i hjärt-kärlsjukdom
- Las slår mot de svagaste


Stockholm 9º
































