En av de stora utmaningarna för svensk sjukvård är att bättre möta människors behov och önskemål. Tidigare centralstyrdes frågor om var eller hur vi skulle få vår vård av ett fåtal landstingspolitiker.
Till exempel ökade ojämlikheten i hälsa i Sverige, då socialdemokraterna styrde såväl i landet som i Stockholms län, enligt socialstyrelsens rapport. Idag ställer allt fler med rätta krav på både kvalitet och att själva få välja vårdgivare.
Principen är enkel. Patienterna ska ha rätt att välja den vårdgivare de har förtroende för och vårdens resurser ska följa deras val och mindre politiskt detaljstyre av vården.
På så vis stärks patienternas ställning inom vården och vårdgivarna ges samtidigt incitament att ge en bra vård som människor väljer att söka sig till.
Denna tanke får allt bredare spridning i Sverige och har många namn. Vårdval Halland är det kanske mest kända exemplet, men även i Skåne, Östergötland och på Gotland har arbetet med en mer patientstyrd vård inletts. I Stockholm introducerades Vårdval Stockholm vid årsskiftet.
Tyvärr har socialdemokraterna i Stockholms läns landsting inte samma utgångspunkt som många av deras partivänner. För dem är det politiska detaljstyret alltjämt ledstjärna. Det försvaras med högt tonläge och genom att sprida rena felaktigheter om vad vårdvalet faktiskt innebär.
Tillsammans med andra satsningar innebär Vårdval Stockholm en betydande upprustning av vården i Stockholm. Antalet läkare i primärvården blir fler och nya vårdcentraler öppnar.
Bara under 2008 beräknas 40 nya vårdcentraler öppna, varav 26 i förorter eller kranskommuner. Bara i Tensta, Rinkeby och Kista beräknas sju nya vårdcentraler öppnas.
Det innebär att det blir dubbelt så vanligt att det öppnar en vårdcentral på Järvafältet som i Stockholms innerstad när hänsyn tas till folkmängden i området.
Detta kan jämföras med socialdemokraternas tid vid makten då ingen ny vårdcentral startades, utan tvärtom stängdes mottagningar i Stockholm och Nynäshamn.
Vi höjer kraven på öppettider, kvalitet och service. Ett antal förändringar blir en naturlig del i detta.
Redan tidigare har underlaget för en del mottagningar varit bristande. Med högre kvalitetskrav blir det nödvändigt med något större enheter för att klara god service.
Vårdval Stockholm har varit på plats sedan årsskiftet. Fakta talar sitt tydliga språk. Patienternas valfrihet ökar, vårdcentralerna blir fler. Det gäller i hela Stockholms län.
Nylund Watz och Larsson gör inte ens något försök att ta patienten som utgångspunkt. De skriver hårt och kallt att vårdutbudet ska styras genom politiska beslut. Det är att tänka bort människan och hylla det gamla politiska detaljstyret.
Är det så socialdemokraternas sjukvårdspolitiska förnyelse ser ut?
26 av 40 nya vårdcentraler öppnas i förorterna
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se





