Forskare i USA och på FAO, FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation, larmar allt oftare om att rött kött är hälsovådligt. Det finns anledning att undersöka vad som ligger till grund för detta.
Däggdjurskött har alltid ingått i människans basmat och det fanns områden där människorna praktiskt taget uteslutande levde av däggdjurskött. De levde länge utan att drabbas av välfärdens sjukdomar och de hade praktfysik.
Elementära fakta om människans anatomi och fysiologi visar att rött kött fungerar speciellt bra i människans matsmältning och ämnesomsättning. Det röda köttet är effektivast som leverantör av många mineraler och vitaminer. Naturligt producerat däggdjurskött innehåller praktiskt taget all näring vi behöver.
Vi vet att det går bra att leva uteslutande på rött kött under förutsättning att vi samtidigt äter tillräckligt mycket animaliskt fett.
Det sunda förnuftet bör få avgöra om vi skall låta larmet från USA påverka våra matvanor. För det första vet vi inte om ekonomiska intressen kan ha påverkat forskningen. För det andra är det kött som de flesta amerikaner äter fattigt på omega-3-fett, vitaminer och mineraler. Djur som tre månader före slakt uteslutande får äta majs i obegränsad mängd producerar inte fullvärdigt kött. Tillskott av antibiotika och tillväxthormon gör inte köttet bättre.
I stället för att propagera mot köttätande borde vi stimulera konsumtion och produktion av naturligt producerat animaliskt fett och kött, grönfoderkött och viltkött. Det är ett koncentrat av all den näring vi behöver. Det förbrukar ingen olja för produktion av konstgödsel och bekämpningsmedel. Köttets energi blir därmed till största delen solenergi som gröna växter lagrat genom fotosyntes. Den biologiska mångfalden i jordarna och ute i naturen gynnas. Kretsloppen sluts.
Naturlig köttproduktion är den mest resurssnåla, energieffektiva och hälsobefrämjande livsmedelsproduktion som man kan tänka sig.
Insändare av Lars Wilsson
biolog och författare, Hällekis




