Varje dag fylls tidningar och nyhetssändningar av hot om nära förestående klimatkatastrof. Det bankas in i huvudet på oss att alla forskare är överens om att det är människan som är boven i dramat och att pjäsen riskerar att sluta i tragedi för allt levande.

Sanningen är att teorin om den globala uppvärmningen och dess orsaker fortfarande har många kritiker, även i Sverige. Bland dem finns några av världens mest framstående forskare. Det är dock sällan de får komma till tals. Det är ju dåliga, inte bra nyheter som säljer.

En annan sanning är att jordens historia präglas av skiftande klimat. Faktum är att det enda som är konstant med klimatet är att det förändras. Just nu är vi fortfarande på väg ut ur den senaste istiden. Inte underligt att jorden håller på att bli varmare. Havsnivån har också sakta stigit ända sedan den senaste inlandsisen börjat smälta.

Kritikerna har en alternativteori till varför jordens klimat förändras. De menar att det är solens magnetiska aktivitet, inte koldioxidhalten i atmosfären, som påverkar temperaturerna på jorden. Enligt dessa forskare kommer jordens temperatur faktiskt att börja sjunka snart på grund av minskad solaktivitet. Denna avkylning kommer att kulminera om ett femtiotal år i en extremt kall period, liknande den så kallade ”lilla istiden” som inträffade 1645–1715. Borde vi inte bekymra oss om detta? Redan i dag tryter tillgången på el.

Vi kan inte ens förutsäga vädret mer än en vecka i taget. Hur kan vi då uttala oss om långsiktiga klimatförändringar? Jag ifrågasätter inte att jorden håller på att värmas upp (i varje fall det norra halvklotet). Men varför skulle det leda till en miljökatastrof? Hittills har jordbruket blomstrat under jordklotets varmare perioder.

En sista sanning – vi kan inte stoppa klimatet från att förändras. Vad vi däremot kan göra är att aktivt anpassa oss till de nya livsvillkoren. Det är också dit resurserna borde styras.
I stället för att försöka bromsa näringslivets utveckling borde vi göra allt för att stödja det. Teknologi är inte av ondo. Tvärtom har den hjälpt oss till en bättre tillvaro.

Låt mig slutligen vädja till mediafolket. Er uppgift är inte att försöka skrämma livet ur oss utan att vara objektiva. I stället för att blint återge vad andra sagt, använd ert sunda förnuft och kontrollera alla fakta. Det är faktiskt er skyldighet.