Jacob Zuma, till höger, gratuleras av den före detta ANC-ledaren Thabo Mbeki. Zuma vann tisdagens val.
Foto: SIPHIWE SIBEKO
På tisdagen avgjordes valet mellan den sittande president Thabo Mbeki och tidigare vicepresidenten Jacob Zuma.
Resultatet var väntat. Zuma fick 2 329 röster mot 1 505 för Mbeki.
Rösterna från åtta delegater var ogiltiga medan en avstod från att rösta. Resultatet innebär att Zuma kommer att vara storfavorit i presidentvalet 2009.
På kongressens tredje dag röstade delegaterna om vem som ska leda ANC de kommande fem åren. Redan minuterna innan resultatet annonserades rådde karnevalstämning i kongresstältet. Delegater stod på sina stolar och sjöng sitt stöd till Jacob Zuma inför en förödmjukad Thabo Mbeki.
När resultatet kom exploderade tältet i jubelrop. Mbeki, som sitter kvar som Sydafrikas president till 2009, var nära tårar då han lämnade podiet.
Kongressen har varit ett stort nederlag för Mbeki. Den intellektuelle och svåråtkomlige ledaren missbedömde stödet för den folklige Zuma.
De senaste dagarna har Mbekis anhängare häcklats och buats ut. Försvarsministern och Mbeki-supportern Terror Lekota attackerades näst intill, då han kom för att rösta på tisdagen. När Mbeki höll sitt invigningstal för delegaterna, svarade de med att sjunga Zumas sång Ge mig mitt maskingevär.
Tisdagskvällens besked innebär att en era går mot sitt slut i Sydafrika, och en ny tar sin början.








