Vi har nya grannar här i Washington. En barnfamilj dessutom, men eftersom mormor flyttar med kanske mamma och pappa kan gå ut på kvällarna som de gjorde i sin gamla hemstad Chicago. När Barack Obama imorgon svär presidenteden väntas en otrolig anstormning i stan med flera miljoner människor, fullbokade hotell 15 mil bort, 10000 bussar och t-banetrafik redan i gryningen.

– Det här är det största som någonsin har hänt här, säger borgmästaren William Fenty.

Dyrt blir det också. Men vi Washingtonbor tänker lite längre fram och undrar om stan kommer att bli lite glamorösare nu än under de senaste sömniga åtta åren. Nykteristen George W Bush var ingen nattsuddare, tvärtom, utan gick ofta till sängs senast 22. Men Obama, som först tog in på hotell och nu bor i gästbostaden Blair House, har redan varit på restaurang ett par gånger och ätit middag hemma hos en av de permanenta medlemmarna i den speciella Washingtoneliten som består av tyckare (vilket i detta fall var den konservative krönikören George Will), politiker, lobbyister och experter.

Det är också en stad där invånarna dagligen passerar maktens boningar och en morgon vaktar dagisfröken Marilyn Epps småbarn från en bänk intill finansdepartementet snett bakom Vita huset.

– Ja, det har varit trist med Bush. Obama behöver fler yngre människor, nya ansikten, 25–35-åringar, inte det gamla gänget som styrt i stan i två-tre generationer.

Trots att det finns några riktigt bra restauranger (Citronelle, Cityzen, Blue Duck Tavern, Vidalia, Central Michel Richard) kan Washingtons krogscen inte mäta sig med New Yorks eller San Franciscos. Ett av de verkliga vattenhålen är istället Ben’s Chili Bowl i en del av staden som stacks i brand under kravallerna som följde efter mordet på Martin Luther King jr i april 1968. Det är först de senaste 15 åren de här kvarteren, liksom en del andra i stadskärnan, upplever en renässans.

– Åh, han kommer att komma, säger Aster Robi om ägarens löfte att Obama, liksom Bill Cosby, får äta gratis från menyn som domineras av varmkorv och chili.

Huvudstaden ingår bland de mest välbesökta turistmålen i USA. Förutom Vita huset, kongressen och Högsta domstolen, alltså hörnpelarna i det amerikanska statsskicket, finns det en rad fantastiska konst- och andra museer på rad vid The Mall, liksom några utsökta mindre konstmuseer. Annat: Vietnammonumentet, Arlingtonkyrkogården, spionmuseum, nyhetmuseum, pampiga Union Station, mysiga Georgetown med mera.

– Ja, jag är jätteupprymd, det här är historiskt och så spännande, säger Tawanda Robinson som arbetar i ett av stadens sightseeingföretag, Washington DC Open Top, med bussar som passagerarna kan kliva på och av vid sevärdheter de är intresserade av.

Alla har hoppat på Obama-tåget nu på sistone och bland de mer framgångsrika exemplen märks Ikea, med kampanjen ”Embrace change 09” efter valkampanjslogan. En replik av Ovala rummet har uppförts i Union Station – med vita Ikea-soffor och Billy-bokhyllor.

Det blir ett rejält uppsving i hotell- och restaurangnäringen den här veckan vilket kan glädja branschen som annars lider av sviterna av den ekonomiska krisen.

Fastighetspriserna i Washingtons innerstad är inte fullt så rörliga som på annat håll och nu pågår ju en flyttkarusell, med folk som flyttar till Texas och andra som flyttar in från Chicago.

Efterfrågan har gått upp i både de tjusigaste och i de hippare stadsdelarna. Mäklarna kan förstås inte berätta om sina klienter (och Hillary Clinton äger redan en präktig villa) men av allt att döma letar Obama-tjänstemän bostad inne i stan, inte i förorterna som Bush-staben.

En av de mäktigaste personerna i den nya administrationen som kan vänta sig hårt flirtande från Georgetown-societeten, välgörenhetsorganisationer och utländska ambassader blir Desirée Rogers i rollen som ”social secretary” i Vita huset. Kanske vankas det också fler tillställningar i de ståtliga salongerna i Vita huset efter den återhållsamma Bush-eran.

Nu kan sägas att Obama inte är någon nykomling i Washington. Han bodde i en liten lägenhet i veckorna under sin korta senatsperiod, men då deltog han nästan inte alls i societetslivet som han nu blir den mest åtrådde gästen i.

Paret Obama har sagt att de vill tillhöra vardags-Washington med många barn och ungdomar som övernattar i Vita huset.

I staden med den stora svarta befolkningen finns det också ett levande afrikan-amerikanskt arv och förhoppningar om att Michelle och Barack Obama uppträder som förebilder och mentorer uttalas i de hopplöst fattiga områdena där man drar fram Barack Obamas socialarbetarbakgrund.

Skärpt säkerhet

Barack Obama tog tåget till sitt nya jobb i Washington och hyllade därmed sin förebild Abraham Lincoln. Omgiven av livvakter, anhängare och medier steg USA:s blivande president på lördagseftermiddagen svensk tid ombord på en klassisk 1930-talsvagn i Philadelphia. Mellan ”Philly” och Washington är det bara 22 mil, men med flera stopp för att vinka och tala till anhängare drog Obama ut på resan till på natten till söndag, svensk tid.
– Vad som behövs är en ny självständighetsdeklaration. Inte bara för vårt land, utan i våra egna liv och våra egna hjärtan, sade Obama i ett tv-sänt tal inför 35000 åhörare i centrala Baltimore, en av stationerna där han stannade till på vägen.

Det är en traditionsmättad järnvägssträcka, inte minst tack vare den historiska resa Obamas företrädare och förebild Abraham Lincoln gjorde när han skulle installeras i februari 1861.
Säkerheten blir strängare än någonsin under presidentinstallationen imorgon, med förbud mot fordonstrafik inne i en stor zon i centrala Washington och på broarna över Potomacfloden. 58 polisiära och militära myndigheter är inblandade och förberedelserna har pågått i veckor. Från departementet för hemlandssäkerheten framhålls att man inte upptäckt några trovärdiga hot. Ingen vågar säkert säga hur många människor som kommer att försöka bli ”vittne till historia”. Uppskattningarna ligger på minst två, kanske fyra, miljoner människor, även om det verkar som om en del dragit öronen åt sig till följd av problemen att ta sig fram och låga temperaturer.

De flesta arbetsgivare ger personalen ledigt på installationsdagen, Inauguration Day. Detsamma gäller idag, måndag, som är Martin Luther King jr Day.
Washington grundades 1790. Antalet invånare är blygsamma 580000 i själva District of Columbia men stiger till över 5 miljoner om förorterna i angränsande Virginia och Maryland räknas in. I DC är 55 procent African-Americans mot 12 procent i USA.