Barack Obama svarar på frågor från ”Joe the plumber” Wurzelbacher på ett valmöte i Ohio .
Foto: Jae C. Hong, AP
”Joe the plumber” blev republikanernas favorit när han under ett politiskt möte i Ohio ställde Obama mot väggen med frågor om demokratens skattepolitik.
Under den senaste tv-sända presidentvalsdebatten några dagar senare vände sig både John McCain och Barack Obama mot tv-kamerorna och talade direkt till den nyblivna kändisen, som under de senaste dagarna fått ta emot ett medieuppbåd i sin trädgård i Springfield i Ohio. Det har gått så långt att hans grannar insett att här finns pengar att tjäna och slängt upp ett par korvstånd för att föda hungriga reportrar.
Joes invändning mot Obamas politik var att den skulle slå hårt mot honom, eftersom företaget han efter 15 års rörmokarslit äntligen hade tänkt starta skulle vara värt över 250 000 dollar.
– Jag blir beskattad mer och mer för att jag försöker uppfylla den amerikanska drömmen, sa Joe till Obama, vilket John McCain förstås inte var sen att utnyttja.
– Senator Obama vill att regeringen ska bestämma vad dina anställda ska ha för sjukvårdsförsäkring. Jag vill att du, Joe, ska få göra jobbet, sade McCain under debatten.
Detta var startskottet för 34-åriga Springfieldbon Joe Wurzelbachers tid i rampljuset. Problemet är bara att om man står med ett medieuppbåd i trädgården, så kommer de förr eller senare att börja gräva. Och då gäller det att man varken har lik i garderoben eller i trädgården – något som Joe the plumber kanske inte riktigt tänkt på.
Joe, som blivit affischnamnet för alla average-Joes, USA:s svar på medelsvensson, heter nämligen inte Joe, utan Samuel. Han har heller inte rätt att utföra rörmokeri, då han saknar licens, enligt lokaltidningen the Toledo Blade. Eftersom Wurzelbacher dessutom tjänar mindre än 250 000 dollar om året tillhör han det samhällsskikt som skulle få lägre skatt genom Obamas föreslagna skattepolitik.
– Det är synd att den här killen har hamnat i den här situationen. Det verkar som att han gett fel bild av sig själv och hela rörmokarbranschen, säger Tony Herrera vid rörmokarnas fackförening i Ohio.
John McCain deltog kvällen efter debatten i David Lettermans pratshow. Där tog han tillfället i akt och bad om ursäkt till Joe the plumber för all uppmärksamhet han fått över en natt.
– Joe, om du tittar på det här, jag beklagar, sa McCain.
Samma kväll deltog republikanernas presidentkandidat också på ett välgörenhetsarrangemang i New York och återigen kom Joe på tal, när John McCain tillkännagav att han avskedat alla sina kampanjrådgivare.
– Alla deras platser kommer nu att fyllas av en man som kallas Joe the plumber, skojade McCain till publikens stora förtjusning.
Om Joe/Samuel själv är road vet ingen. Enligt reportrar som fortfarande häckar utanför 34-åringens hus hoppade han plötsligt in i sin bil och körde iväg. Ingen vet om han någonsin kommer tillbaka.









