Samtidigt meddelas att premiärminister Nuri al-Maliki utlyser nyval, uppger AFP som citerar en kommuniké från hans kansli.
Orsaken är en rad politiska kriser och allt högre krav på hans avgång.
Premiärministern känner sig tvungen att utlysa förtida val på grund av att ”den ena sidan vägrar att sitta ned vid dialogbordet och insisterar på en politik som går ut på att provocera fram upprepade kriser”, heter det.
Flera sammanhängande politiska kriser har skakat Irak sedan december förra året, då den sekulära sunnistödda Iraklistan (Iraqiyya) anklagade al-Maliki för att samla för stor makt till sig själv. Därefter har upprepade krav framförts på hans avgång.
Nyligen gjordes försök att få president Jalal Talabani att utlysa ett misstroendevotum.
Krisen har lamslagit regeringen och, inte minst, parlamentet. Lagstiftningsarbetet har i princip stannat upp, med undantag för att en budget antagits.










