Sent på söndagen hölls presskonferens på Kennedy Space Center med beskedet ”Go”. Klartecken för avfärd natten till tisdagen, kl 01:36, eller strax efter halv 8 på morgonen i Sverige, efter en sista omfattande analys.
– Jag är verkligen glad över att kunna rapportera att nedräkningen till ”launch” fortskrider normalt, sa högste ansvarige Pete Nickolenko, efter det att en kollega redogjort för frågetecken som nu retts ut, bl a rörande en elkontrollbox och sprickor på en ventil.
Men vädret förblir en osäkerhetsfaktor. I lördags var det åska och hällregn över Kennedy Space Centers vidsträckta område vid Florida-kusten. Igår, söndag, var det lite bättre, men det blixtrade och regnade på kvällen.
För Nasas del handlar det både om säkerheten för personalen som arbetar med rymdfärjan och oro för känslig apparatur som kan ha skadats av blixtar. Beträffande för Discovery måste tankningen av den stora externa bränsletanken ha startats vid en viss tidpunkt för att uppskjutningen ska kunna ske inom den fastställda tidsramen på ungefär tio minuter. Om det nu skulle bli ”no go” på grund av vädret fastställde de ansvariga på amerikanska rymdstyrelsen Nasa att utsikterna är mycket goda de kommande dygnen och att man har ända till den 30 augusti på sig.
Besättningen som vistas i särskilda lokaler, crew quarters, inne på Kennedy Space Center. får nu bara träffa ett fåtal utvalda. Christer Fuglesang och hans kolleger pluggar på allt materialet några gånger till fram till avfärd.
– Christer är verkligen på gott humör, berättade Simonetta di Pippo från European Space Agency efter ett långt möte med Fuglesang igår.
Och Christer Fuglesang twittrade en stund senare:
– T-34tim. lokala stormar kan ge problem för tankning, 40% för det enl prognos. Men vi ska träffa familjerna på Beach House nu, inga bekymmer.








