Olycksutredningens fokus låg till en början på den mänskliga faktorn, närmare bestämt den nu döde indonesiske piloten som försökte landa planet från lågprisbolaget One-Two-Go trots varningar om det dåliga vädret. Men på tisdagen framkom att vädret var ännu värre än vad både piloten och flygledningen kände till.

- Den preliminära slutsatsen är att mätsystemet för vindskjuvning på Phukets flygplats inte fungerade till fullo när olyckan inträffade, sade Vutichai Singhamany vid de thailändska flygmyndigheterna.

- Vi testade i dag (tisdag) och upptäckte just att systemet inte svarade till kontrolltornet, sade han till AFP.

Vindskjuvning kan få flygplan att plötsligt stiga och sjunka.

123 passagerare och sju besättningsmedlemmar var ombord när flygplanet, en McDonnell Douglas MD-82, kom från Bangkok på söndagseftermiddagen. I hård blåst och hällregn slog planet i marken på Phukets också normalt svårlandade flygplats, smällde emot en jordvall, bröts sönder och började brinna.

Minst 41 människor överlevde olyckan, bland dem svenskarna Christopher Marken, 25 år, och 26-årige Erik Nihlén.

Av de 89 människor som konstaterats döda var de flesta utlänningar, bland dem en ung svenska, åtta britter och 18 iranier.

En fjärde svensk som fanns ombord och reste med den unga kvinnan hade ännu på tisdagen inte hittats. Och besked kan dröja - identifieringen av återstående kroppar har nu gått in i en långsammare fas.

- Först handlar det om det visuella. Nu kan man inte längre identifiera visuellt utan måste gå på tandkort eller DNA, sade Christina Palm, tillförordnad generalkonsul i Phuket, till TT.

Den populära turistön, hårt drabbad av tsunamin 2004, väntas ta emot uppåt 200 000 svenskar under turistsäsongen som börjar i oktober. Hittills i år har cirka 192 000 svenskar besökt Phuket.