Usama bin Ladin vill straffa EU

Terrornätverket al-Qaidas ledare Usama bin Ladin hotar att straffa EU hårt för publiceringen av Muhammedkarikatyrerna. Men svenska Säpo tror inte att hotbilden mot Sverige är extra hög.

Webb-tv

I ett nytt budskap på internet hotar Usama Bin Ladin att straffa EU hårt för publiceringen av Muhammedkarikatyrerna. Teckningarna är enligt budskapet ett värre brott än dödandet av kvinnor och barn.

- Jag vill inte gå in och göra några kommentarer direkt om det här hotet. Däremot kan vi konstatera att det är en låg hotbild mot Sverige och svenska intressen. Sedan tidigare gäller att vissa utländska intressen i Sverige - exempelvis amerikanska, israeliska och brittiska - har en förhöjd hotbild, säger Säpos presschef, Jakob Larsson, till TT med anledning av ljudbandet som ligger på internet och som tros vara inläst av bin Ladin.

- Er publicering av dessa teckningar är en bekräftelse från er på att kriget fortsätter, säger rösten i på bandet som riktas till ”dem som är intelligenta i EU”.

Han nämner dock inte Danmark eller Sverige direkt i det drygt fem minuter långa meddelandet, som lades ut natten mellan profeten Muhammeds födelsedag och femårsdagen av invasionen i Irak.

Det framgår också av bandet att bin Ladin, om det är han, anser att publiceringen av Muhammedbilderna är ett grövre brott än om västmakternas styrkor angriper muslimska byar och dödar kvinnor och barn.

- Detta är en större och farligare katastrof och för den blir straffet hårdare. Och svaret på denna förolämpning kommer att bli något som fienden får se, inte något den får höra.

Magnus Ranstorp, terrorexpert på Försvarshögskolan, säger att hotet tolkas som ett illavarslande tecken av många underrättelsetjänster.

- I vissa länder leder hotet till att beredskapen mot terrordåd höjs. Tidigare hot från bin Ladin har följts av attacker av något slag - men det har också funnits varningar från honom som inte följts av attacker, säger han.

TT: Hur påverkas hotbilden mot Sverige efter uttalandet?

- Det här handlar framför allt om de danska teckningarna. De svenska teckningarna fick inte lika mycket uppmärksamhet. Det stormade hemma i Sverige, men det var stiltje på oceanen - publiceringen fick inte samma genomslagskraft. Det finns andra länder som är mer tänkta måltavlor, till exempel Danmark, Tyskland, Italien och Storbritannien.

USA-baserade IntelCenter som övervakar terrororganisationer gör bedömningen att meddelandet är ett tydligt hot mot Europas länder och ett tecken på att en attack kan vara på gång.

Budskapet var märkt ”brådskande”. Det hade en teckning av ett blodigt spjut som genomborrar en röd Europakarta. Där fanns också vad som tycktes vara ett gammalt foto på bin Ladin som avfyrar ett gevär.

Muhammedkarikatyrerna fanns första gången i danska Jyllands-Posten i september 2005 men först efter den andra publiceringen året därpå väckte de uppmärksamhet. I februari i år fanns en av teckningarna åter i en rad tidningar. I Sverige publicerade Sydsvenskan den teckningen förra månaden.

  • Kopiera sidans adress

Toppnyheter SvD.se

SvD offert

Gör som 71391 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier