Iraks partitidning uppmanade på fredagen FN:s säkerhetsråd att fördöma USA:s militära uppladdning i Persiska viken som en "klar aggression" och ett hot mot världsfreden.
Samtidigt sade USA:s försvarsminister Donald Rumsfeld att USA nu är redo att invadera Irak.
En amerikansk tjänsteman som är med Bush i Georgia sade i torsdags att en andra FN-resolution som godkänner användandet av militärt våld för att nedrusta Irak kommer att överlämnas till säkerhetsrådet nästa vecka.
Den amerikanska militären är nu redo att invadera Irak när president George W Bush ger order om det, sade försvarsminister Donald Rumsfeld i torsdags.
- Jag anser nog att det är tillräckligt, sade Rumsfeld angående de amerikanska och brittiska soldater som samlats i området den senaste tiden.
- Vi har nått en punkt där vi, om presidenten beslutar sig för ett anfall, på försvarsdepartementet är förberedda och har den kapacitet och strategi som är nödvändig, sade Rumsfeld i en amerikansk tv-intervju.
USA och Storbritannien har samlat drygt 150 000 soldater i området kring Persiska viken.
På alliansfria staternas möte i Kuala Lumpur sade samtidigt en hög irakisk UD-funktionär, Said al-Musawi, att Irak kommer att behandla en begäran från FN:s chefsinspektör Hans Blix om skrotning av Samoud 2-missilerna som en teknisk fråga - inte politisk.
- Det är en fråga mellan Irak och FN, sade al-Musawi.
Exakt vad han menade med "teknisk fråga" framgick inte.
Diplomater och FN-källor i New York sade i onsdags att Blix beslutat be Irak förstöra sina Samoud 2-missiler. Han väntas skriva ett brev till Bagdad efter att inspektörerna har avslutat sin inventering av irakiska fabriker för sammansättning av robotar.
Om Irak förstör robotarna eller inte kan bli ett avgörande test för USA:s tilltro till Bagdads beredskap att nedrusta.
Det härskande Baathpartiets tidning ath-Thawra gladdes åt att bara en minoritet av världens länder nu stöder USA:s linje.
- Säkerhetsrådet måste nu i första hand kraftfullt och klart konfrontera USA:s försök att legalisera aggressionen, men rådet måste också gå in i en ny fas, där det gäller att sätta punkt för USA:s fortsatta hot mot Irak, skriver tidningen.
- Rådet måste också se den nuvarande amerikanska närvaron i området som en klar aggression mot internationell säkerhet.
Turkiet, USA:s nyckelallierade i kriget i Persiska viken 1990-1991, satte samtidigt klackarna i marken och krävde mer pengar och bistånd i utbyte mot att USA får använda turkiska baser, hamnar och land vid ett krig mot Irak.
USA:s biträdande utrikesminister Walter Kansteiner har träffat företrädare för Angola. Han ska senare i veckan träffa företrädare för Guinea och Kamerun. Alla tre länderna är medlemmar i FN:s säkerhetsråd. Samtidigt har dessa länder på det fransk-afrikanska mötet i Paris förklarat sig stödja den franska antikrigslinjen.
TT









